Çekme karavan almadan önce nelere dikkat etmeliyiz?

Çekme Karavan Almadan Önce Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Çekme karavan almadan önce nelere dikkat etmeliyiz? İşte çekme karavan almadan önce dikkat etmeniz gereken tüm detaylar.

Karavan, hem tatil amaçlı seyahatlerinizi gerçekleştirebileceğiniz hem de yılın 365 günü sizlere sıcak bir yuva olabilecek bir araçtır. İster ailenizle yapacağınız tatiller isterseniz de içerisinde yaşamak için karavan kiralamak yerine karavan satın almaya karar verdiyseniz, sizleri seçiminiz için tebrik etmek istiyoruz. Biliyoruz ki karavan kiralamak, bu uzun karavan yaşamı yolculuğunun ilk aşaması. Karavanseverler çoğunlukla imkanını buldukları anda bir karavan sahibi olmaya karar veriyor.

Biz de bu amaçla hem ilk kez bir karavan sahibi olmak isteyen karavanseverleri, hem de karavanını yeni bir karavanla değiştirmek isteyen karavanseverleri dikkat edebilecekleri konular hakkında bilgilendirmek istiyoruz.

Bu yazımız üç bölümden oluşmaktadır. Bu yazımızda sizlere çekme karavan almadan önce nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsedeceğiz. Genel hatları ile karavan almadan önce nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsettiğimiz birinci bölüme Karavan Almadan Önce Nelere Dikkat Etmeliyiz’den, motokaravan hakkında detaylı bilgiler verdiğimiz ikinci bölüme ise Motokaravan Almadan Önce Nelere Dikkat Etmeliyiz’den ulaşabilirsiniz.

Motokaravanlara kıyasla çekme karavan modelleri, büyüklük ve biçim bakımından farklılık göstermektedir. İç alanı neredeyse bir motokaravan kadar geniş ve sunduğu imkanlar da neredeyse bir motokaravan kadar olan çekme karavanların yanında yalnızca yatak alanı ve birkaç bölmesi bulunan küçük boyutlu çekme karavanlar da mevcuttur. Bu nedenle bir çekme karavan almadan önce kullanım amacınızı belirlemelisiniz. Çıkacağınız seyahatin türü ve çekme karavanı kullanacak kişi sayısı, tıpkı motokaravanlarda olduğu gibi en önemli belirleyici kriterlerdir.

Seyahat türünüzü ve kişi sayısını belirledikten sonra ihtiyacınızı karşılayacak çekme karavan modelleri arasından bir tercih yapmalısınız. Gözyaşı römorku gibi küçük çekme karavan modellerinden, beş tekerlekli olarak adlandırılan geniş ve büyük hacimli çekme karavan modellerine kadar çok geniş bir yelpazede çekme karavan modeli mevcuttur. Çekme karavan modelleri hakkında daha fazla bilgi almak için Çekme Karavan Modelleri‘ni ziyaret edebilirsiniz.

Sıfır km bir çekme karavan satın almayı düşünüyorsanız, üretim yapan firmalardan almanızı tavsiye ederiz. Mevcut çekme karavanlarının satışının yanında genellikle sipariş usulü ile çalışan bu firmalardan çekme karavan satın alırken sizlere sunulan opsiyonel donanım ve seçeneklerle hayalinizdeki çekme karavana sahip olabilirsiniz. Sıfır km bir çekme karavan satın almanın avantajı, üretim aşamasında mümkün olan değişikliklerin çekme karavan üzerinde uygulanabilmesidir.

Çekme Karavan

İkinci el bir çekme karavan almayı düşünüyorsanız, karavanın üretim yılına ve kullanım biçimine dikkat etmelisiniz. Tıpkı motokaravanlarda olduğu gibi düzenli bakımları yapılmamış, iyi bakılmamış çekme karavanlar size ileride maliyeti büyük sorunlar çıkarabilir. Çekme karavanlar bir çeki demiri vasıtasıyla aracınıza bağlandığından dolayı bu çeki demirini ve ilgili parçalarını da kontrol etmelisiniz. Zamanla eskiyen ve aşınan parçalar çeki demirinin ve ilgili parçalarının işlevini yerine getirememesine neden olabilmektedir. Bu gibi sorunlar özellikle seyahat esnasında tehlikeli olabilecek problemler doğurabilmektedir. Ayrıca tıpkı motokaravanda olduğu gibi çekme karavanın iç alanını detaylıca kontrol etmelisiniz. Rutubet, nem gibi zamanla bakımsızlıktan oluşabilecek sorunlar, iç alanda yer alan açılır kapanır ve hareketli parçaların, sensör ve göstergelerin çalışmaması veya arızalı olması gibi sorunlar önceden tespit edilmelidir. Karavan sahibinden çekme karavana ait bakım ve muayene gibi işlemlerin ne sıklıkla yapıldığını öğrenmelisiniz. Doğayla bütünleşeceğiniz karavan seyahati için satın aldığınız çekme karavan size minimum düzeyde sorun çıkarmalı ve maksimum düzeyde keyif ve konfor sunmalıdır. Bu nedenle özellikle sahibinden karavan satın alırken her noktayı titizlikle incelemelisiniz.

Bunların yanında satın almayı düşündüğünüz çekme karavanın özelliklerini iyi bilmeniz gerekmektedir. Çekme karavanınız çeki demiri vasıtasıyla aracınıza bağlandıktan sonra bir römork gibi aracınızın arkasında olacaktır. Alacağınız çekme karavanın yüklü ve yüksüz ağırlığını iyi bilmelisiniz. Seyahate çıkmadan önce çekme karavanınıza yükleyeceğiniz tüm karavan ekipmanları ve karavan malzemelerinin, gıda ihtiyacınızı karşılayacak yiyecek ve içeceklerin, yanınıza aldığınız eşya ve elektronik eşyaların ağırlığını da buna göre iyi hesaplamalısınız. Zira aracınız küçük hacimli bir motora sahip ise, yüksek ağırlığa sahip bir çekme karavanı özellikle dik yokuşlarda çekmek oldukça zor olacaktır. Bu, eğimi oldukça yüksek kimi bölgelerde ise tehlike oluşturabilecek boyutlara varabilmektedir.

Son olarak, ister sıfır kilometre olsun ister ikinci el olsun, bir çekme karavan satın alacaksanız ve daha önce çekme karavan ile pek fazla deneyimi olmamış bir karavanseverseniz, diğer tecrübeli karavanseverlerden sizlere yardımcı olmasını isteyebilirsiniz. Karavanseverler birbirlerine yardımcı olan, destek bilinci yüksek bir topluluktur. Unutmayın, tecrübeli karavanseverler de bir zamanlar sizin gibi deneyimsizdi. Bu nedenle gerektiğinde yardım istemekten asla çekinmeyin. Kim bilir, belki de günün birinde siz bir başka karavansevere bu konuda yardımcı olursunuz. 🙂

Bir çekme karavan satın almadan önce dikkat etmeniz gereken noktalar bunlardır. Bu serimizin, genel hatları ile karavan satın almadan önce dikkat etmeniz gerekenler hakkında bilgi verdiğimiz birinci bölümüne Karavan Almadan Önce Nelere Dikkat Etmeliyiz’den ulaşabilirsiniz. Karavan modelleri ve karavan çeşitleri ile ilgili satın almadan önce dikkat edilmesi gerekenler hakkında daha detaylı bilgi verdiğimiz ikinci bölümüne ise Motokaravan Almadan Önce Nelere Dikkat Etmeliyiz’den ulaşabilirsiniz.

Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp
İpuçları

Diğer yazılara göz gezdirin.

Karavan Tuvalet Modelleri

Motokaravan ve çekme karavanların olmazsa olmazı karavan tuvaleti ve karavan tuvalet modelleri hakkında sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

karavan modelleri

Karavan Modelleri

Karavan modelleri hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen, karavan kiralamak veya karavan satın almak isteyen tüm karavanseverler için hazırladığımız bu rehberde sizlere karavan çeşitlerini ve karavan modellerini tanıtmak istiyoruz.

off road karavan modelleri

Off Road Karavan Modelleri

Karavanınızla ulaşamadığınız yerlere ulaşmak ve çadır kampından daha fazla konfora sahip olmak için ihtiyacınız olan şey; off road karavan.

motokaravan modelleri

Motokaravan Modelleri

Karavan hayalinizi hayata geçirmeden önce bu listeye mutlaka göz atın! Motokaravan modelleri hakkında daha fazla bilgi alın.

Leave a Comment

Size destek olabilmek için buradayız.