Çekme karavan hakkında bilinmesi gerekenler; çekme almadan önce nelere dikkat etmeliyiz?

Çekme Karavan Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çekme karavan nedir? Çekme karavan hakkında bilinmesi gerekenler; çekme karavan almadan önce nelere dikkat etmeliyiz?

“İster tatil amaçlı olsun, ister yılın 365 günü olsun, bizleri bir araya getiren şey “karavanda yaşam” tutkumuzdur. Karavan kültürüyle yaşayan her bir birey ve sahip olduğu karavan ise bu tutku yapbozunun eşsiz parçalarıdır.”

Karavan kiralamayı veya satın almayı düşünen, veya halihazırda bir karavan sahibi olan tüm okurlarımız için karavan çeşitleri ile ilgili iki ayrı bölümden oluşan bir yazı hazırladık. Amacımız karavan çeşitleri ve karavan modelleri ile ilgili detaylı ve faydalı bilgiler verebilmek. Bu serimizin birinci bölümüne Motokaravan Hakkında Bilinmesi Gerekenler‘den ulaşabilirsiniz.

Çekme karavanlar, aracınızın arkasına bir çeki demiri vasıtasıyla bağlanmaktadır. Bu nedenle bir römork gibi hareket etmektedir. Daha önce bir çekme karavan veya bir römork çekme deneyiminiz olmadı ise ilk kez çekme karavan çekmek sizin için zorlayıcı bir deneyim olabilir. Ancak tıpkı motokaravanlarda ve diğer uzun ve geniş hacimli araçlarda olduğu gibi çekme karavanınızın boyutlarını bilmek, etrafında birkaç tur atıp tüm girinti ve çıkıntılarını iyice öğrenmek , karavan seyahatiniz esnasında daha rahat ve kontrollü bir sürüş deneyimi yaşamanızı sağlayacaktır. Çekme karavanlar ile ilgili en önemli konunun bu olduğunu düşünüyoruz. Çünkü çeki demirine bağlı biçimde bir römork gibi hareket eden çekme karavanlar, sürüş deneyiminizi büyük ölçüde etkilemektedir. Yapacağınız tüm hamle ve manevralarda aracınıza bağlı çekme karavanın hareketini önceden kestirebilmeli ve buna göre hareket etmelisiniz.

Çekme karavan almadan önce nelere dikkat etmeliyiz?Çekme karavanların, boyut ve biçim açısından birçok çeşidi bulunmaktadır. Çekme karavan modelleri ve çekme karavan çeşitleri ile ilgili daha detaylı bilgi için Çekme Karavan Modelleri (link) yazımızı inceleyebilirsiniz.

Çekme karavanlar için ödenmesi gereken herhangi bir karavan vergisi bulunmamaktadır. Bu açıdan motor hacmine ve yaşına göre karavan vergisi hesaplaması yapılan motokaravanlara kıyasla daha ekonomik bir alternatiftir. Yalnızca çekme karavanınız 750 kg ağırlığın üzerindeyse belirli aralıklarla muayene işlemini gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Karavan vergisi ve muayene ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için Karavan Vergisi ve Muayene başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Çekme karavanınızı bir bölgeye park ettikten sonra çeki demirinden ayırabilir ve destek ayağını açarak karavanınızı güvenle eviniz gibi kullanabilirsiniz. Bu noktadan sonra aracınızı dilediğiniz gibi kullanabilir, özellikle alışveriş gibi ihtiyaçlarınızı gidermek için en yakın yerleşim yerine çekme karavanınızı çekmek zorunda kalmadan yalnızca aracınızla ulaşabilirsiniz. Bu açıdan çekme karavanlar, büyük ve hacimli olan motokaravanlara kıyasla bir nebze de olsa daha kolay erişim imkanı sağlamaktadır.

Küçük hacimli çekme karavan modelleri karavan tuvaleti için yeterli alan sunamamaktadır. Ancak bazı büyük hacimli çekme karavanların içerisinde karavan tuvaleti yer almaktadır. Tıpkı motokaravanda olduğu gibi bu tuvaletlerin de çalışma ve temizlik biçimleri aynıdır. Karavan tuvaleti hakkında daha fazla bilgi edinmek için Karavan Tuvalet Modelleri yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Çekme karavanınız, bir batarya sistemi bulunmadığı müddetçe enerji ihtiyacını, çekme işlemini gerçekleştirdiğiniz aracınızdan gidermektedir. Bu nedenle aracınızın yakıt ve batarya/akü durumuna dikkat etmeniz gerekmektedir. Keyifli bir karavan seyahati esnasında karşılaşmak isteyeceğiniz en son şey, en yakın yerleşim yerinden oldukça uzakta yakıt veya akünüzün bitmesidir. Özellikle bol güneşli yaz günlerinde böylesi sorunlar yaşamamak adına güneş paneli ve batarya sistemi kullanarak hem ihtiyacınız olan tüm elektronik eşyaları rahatça çalıştırabilir hem de enerji kullanımınızı daha ekonomik hale getirebilirsiniz.

Çekme KaravanÇekme karavanların, motokaravanlara kıyasla daha küçük boyutlu ve hacme sahip olduğunu belirtmiştik. Ancak tüm çekme karavanlar, karavanseverlerin seyahatlerine ve ihtiyaçlarına göre tasarlandıklarından dolayı çekme karavanınız ne kadar küçük olursa olsun karavan ekipmanlarını ve karavan malzemelerini saklayabileceğiniz ve depolayabileceğiniz alanları mutlaka bulunmaktadır. Bu nedenle bir çekme karavan kiralamayı veya satın almayı düşünüyorsanız, ilginizi çeken çekme karavanların hem iç hem dış bölmelerini ve saklama alanlarını detaylıca inceleyin. Dışarıdan küçük gibi görünen ancak içerisinde oldukça fazla saklama alanı sunan çekme karavan modellerinin sayısı oldukça çoktur. Benzer şekilde dışarıdan büyük ve hacimli görünen ancak saklama ve depolama alanı anlamında oldukça az imkan sunan çekme karavan modelleri de bulunmaktadır. Bu nedenle satın almayı veya kiralamayı düşündüğünüz çekme karavanı iyice incelemenizi öneririz. Firmalardan gerçekleştireceğiniz kiralama veya satın almalarda firma görevlileri size karavanın tüm özelliklerini detaylıca anlatacaktır. Ancak sahibinden karavan kiralama veya satın alma gerçekleştiriyorsanız, size tüm bölme ve saklama alanlarını göstermelerini isteyebilirsiniz.

Tüm bunlar bir seyahate çıkmadan önce seyahatinizin türüne ve biçimine göre çekme karavan modelleri arasından bir tercih yapmanız gerektiğini gösteriyor. Çekme karavan modelleri hakkında daha fazla detaylı bilgi için Çekme Karavan Modelleri‘ni ziyaret edebilirsiniz.

Karavan çeşitleri hakkında detaylı bilgiler sunduğumuz yazımızın birinci bölümüne Motokaravan Hakkında Bilinmesi Gerekenler‘den ulaşabilirsiniz.

Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp
İpuçları

Diğer yazılara göz gezdirin.

Karavan Tuvalet Modelleri

Motokaravan ve çekme karavanların olmazsa olmazı karavan tuvaleti ve karavan tuvalet modelleri hakkında sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

karavan modelleri

Karavan Modelleri

Karavan modelleri hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen, karavan kiralamak veya karavan satın almak isteyen tüm karavanseverler için hazırladığımız bu rehberde sizlere karavan çeşitlerini ve karavan modellerini tanıtmak istiyoruz.

off road karavan modelleri

Off Road Karavan Modelleri

Karavanınızla ulaşamadığınız yerlere ulaşmak ve çadır kampından daha fazla konfora sahip olmak için ihtiyacınız olan şey; off road karavan.

motokaravan modelleri

Motokaravan Modelleri

Karavan hayalinizi hayata geçirmeden önce bu listeye mutlaka göz atın! Motokaravan modelleri hakkında daha fazla bilgi alın.

Leave a Comment

Size destek olabilmek için buradayız.