karavan rehberi
Çocuklu aileler için karavan rehberi; karavan seyahati, aileniz ile birlikte geçireceğiniz tatillerin en güzeli ve en keyiflisi olmaya aday bir maceradır.

Karavan seyahati, aileniz ile birlikte geçireceğiniz tatillerin en güzeli ve en keyiflisi olmaya aday bir maceradır. Özellikle çocuklar için farklı yerleri görmek, doğayı keşfetmek ve seyir halindeyken bile güzel vakit geçirebilmek, yaşamları boyunca deneyimleyecekleri en güzel aktivitelerden biridir. Daha önce çocuklarıyla birlikte karavan seyahati deneyimi olmamış karavanseverler için, seyahat öncesinde yapmaları gereken hazırlıkları, ihtiyaçları olan karavan ekipmanlarını ve karavan malzemelerini kısaca özetlemek ve esasında sıradan bir karavan seyahatinden çok da farklı olmadığını göstermek amacıyla bu yazıyı hazırladık. Öncelikle sizlere dikkat etmeniz gereken bir takım hususlardan bahsedeceğiz. Sonrasında ihtiyacınız olabilecek karavan ekipmanlarını ve karavan malzemelerini tanıtacağız. Ardından da daha önce çocukları ile birlikte karavan seyahati gerçekleştirmiş karavanseverlerin verdiği tavsiyeler yer alacak.

Çocuklu Aileler İçin Karavan Rehberi

Ülkemizde 2010 yılında yürürlüğe girmiş olan kurallara göre boyu 1.50 metreden kısa olan tüm çocukların, çocuk koltuğunda seyahat etmesi gerekiyor. Ayrıca seyahat esnasında herkesin emniyet kemerinin takılı olması gerekiyor. Şayet kiralık karavan ile seyahate çıkacaksanız, karavanı kiraladığınız firmadan veya karavan sahibinden çocuk koltuğunu temin etme şansınız bulunuyor. Bunun mümkün olmadığı durumlarda veya kendi karavanınızla seyahate çıkacağınız durumlarda ise çocuk koltuğunu kendiniz temin etmelisiniz. Ayrıca çocukların ön koltukta seyahat etmesi ülkemizde yasak. Bu nedenle çocuklarınız, karavanın arka bölümünde yer almak zorunda. Tüm bunlar motokaravanlar için geçerlidir. Çekme karavan ile gerçekleştireceğiniz seyahatlerde çocuklarınız, karavanı çektiğiniz araç içerisinde, yine arka koltukta ve gerektiğinde çocuk koltuğunda olmalıdır.

Gerek bozuk yollarda, gerekse off road karavan seyahatlerinde, karavan içerisinde yer alan karavan ekipmanlarının ve karavan malzemelerinin, güvenli bir şekilde sabitlendiğinden, düşme veya devrilme tehlikesinin bulunmadığından emin olmalısınız. Sarsıntı nedeniyle yaşanabilecek tüm tehlikeli durumları bertaraf etmeli ve oluşabilecek tüm riskleri ortadan kaldırmalısınız.

Çocuklarınızla birlikte gerçekleştireceğiniz karavan seyahati esnasında kullanacağınız ve ihtiyaç duyacağınız bir takım karavan malzemeleri ve karavan ekipmanları mevcuttur. Bunların en başında yukarıda belirttiğimiz üzere gerekli durumlar için çocuk koltuğu gelmektedir. Bunun dışında bazı firmalar, karavana uygun bebek yatakları ve bebek oyun havuzu üretimi gerçekleştirmektedir. Bunlar katlanabilir karavan ekipmanlarıdır ve kullanılmadıkları durumlarda karavan bölmelerinde saklanabilirler.

Kimi karavanlarda pop-up dediğimiz tavan kısmında yer alan üst bölmeler bulunmaktadır. Bu bölmeler küçük olmaları nedeniyle genellikle çocuklara uygun yatak alanı olarak kullanılmaktadır. Bu bölmelere erişim genellikle bir merdiven vasıtasıyla sağlanmaktadır. Özellikle küçük çocuklarınız bu merdiveni kullanırken dikkatli olmalısınız. Ayrıca bu bölmelere erişimin sağlandığı açıklıklar için özel karavan malzemeleri bulunmaktadır. Çocuklarınız üst bölmedeyken düşme tehlikesini ortadan kaldırmak için bu açıklıklara karavanlara özel ağ kullanabilirsiniz. Böylelikle çocuklarınız pop-up tavanda iken oluşabilecek tehlikeleri ortadan kaldırabilirsiniz.

Karavana dışarıdan erişim sağladığımız merdivenler genellikle yetişkinlerin kullanımına uygun şekilde tasarlanmaktadır. Bu nedenle çocuklar dışarıdan karavan içerisine girerken bu basamaklar kimi zaman onlar için yüksek olabilir. Tahmin edersiniz ki yüksek basamaklara tırmanırken bir yandan da dengeyi korumak oldukça zordur. Özellikle merdiven basamaklarında herhangi bir mat, halı veya zemin döşemesi yer almayan karavanlar, çocuklar için tehlike oluşturabilmektedir. Böylesi zemin kaplamalarının yer almadığı durumlarda çocukların kayıp düşmesini engellemek için bu basamakları kendiniz kaplayabilirsiniz. Bir halı veya mat ile kaplamak maliyetli olabilir, bu nedenle kendinden yapışkanlı zemin kaplama ürünlerini tercih edebilirsiniz. Bu hem ekonomik hem de amacınıza uygun bir çözüm olacaktır.

Bunların yanında sizlere daha önce çocukları ile birlikte karavan seyahati gerçekleştirmiş deneyimli karavanseverlerin verdiği tavsiyeleri iletmek istiyoruz. Dikkat etmeniz gereken hususlarla birlikte deneyimli karavanseverlerin vereceği tavsiyeler, çocuklarınızla gerçekleştireceğiniz karavan seyahatinizin hem güvenlikli hem de sorunsuz geçmesini sağlayacaktır.

karavan aktiviteBolca okuma ve boyama etkinliği gerçekleştirebileceğiniz materyal bulundurun. Günümüz çocukları teknolojinin içine doğmaları nedeniyle bu tür aktivitelerden çabuk sıkılabilir. Ancak özellikle yolculuk esnasında kemerleri bağlı biçimde oturan çocuklar, eğlenceli vakit geçirmek için bu tür aktivitelere karşı çıkmayacaktır.

Çocuklarınızın doğa ile bütünleşmesine izin verin. Toprakla, çamurla oynamalarına, doğada karşılaştıkları hayvanlarla etkileşim kurmalarına müsaade edin. Yetişkinlerin aksine çevrelerindeki dünyayı daha farklı bir gözle keşfeden çocuklar için bu eşsiz bir fırsattır. Özellikle şehir içerisinde çocukların sahip olduğu kısıtlı imkanları göz önünde bulundurursanız, bunun çocuklar için ne kadar keyifli ve eğlenceli bir öğrenme ve keşfetme imkanı olduğunu göreceksiniz.

Çocuklar, doğaları gereği birer kaşiftir. Çevrelerinde gördükleri her yeni şeyi gözlemler, öğrenir ve deneyimler. Özellikle doğanın derinliklerine yapacağınız karavan seyahatlerinde onlara doğanın inceliklerini ve güzelliklerini gösterin. Bir ağaç, bir böcek, bir ırmak. Bu gibi şeyler çocukların oldukça dikkatini çeker. Bu, çocuklarınıza doğa ile ilgili birşeyler öğretmek için harika bir fırsattır. Bu fırsatı iyi değerlendirin. Çocuklarınıza şehirde göremeyecekleri, deneyimleyemeyecekleri doğal güzellikleri gösterin. Gerçekleştireceğiniz karavan seyahatinden hoşnut kalmasalar dahi bu bilgiler ve deneyimler onlara çok şey kazandıracaktır.

Çocuklarınız da tıpkı sizin gibi birer bireydir ve kendi kararları vardır. Kimi zaman çocuklar, karavanla gerçekleştireceğiniz seyahatlerden sizin kadar keyif almayabilir. Böylesi durumlarda üzerine gitmek yerine çocuklarınıza keyif alabilecekleri imkanlar yaratın. Onlar da tıpkı sizin gibi şehir hayatının sıkıcılığını her gün deneyimliyor. Bu nedenle onlara imkan verdiğinizde kendileri bu seyahatte mutlaka keyif alabilecekleri ve eğlenebilecekleri şeyler bulacaktır.

Aileniz ile birlikte doğanın derinliklerinde, doğa ile bütünleşeceğiniz keyifli ve huzurlu bir karavan seyahati gerçekleştirmeniz dileğiyle.

Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp
İpuçları

Diğer yazılara göz gezdirin.

Karavan Tuvalet Modelleri

Motokaravan ve çekme karavanların olmazsa olmazı karavan tuvaleti ve karavan tuvalet modelleri hakkında sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

karavan modelleri

Karavan Modelleri

Karavan modelleri hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen, karavan kiralamak veya karavan satın almak isteyen tüm karavanseverler için hazırladığımız bu rehberde sizlere karavan çeşitlerini ve karavan modellerini tanıtmak istiyoruz.

off road karavan modelleri

Off Road Karavan Modelleri

Karavanınızla ulaşamadığınız yerlere ulaşmak ve çadır kampından daha fazla konfora sahip olmak için ihtiyacınız olan şey; off road karavan.

motokaravan modelleri

Motokaravan Modelleri

Karavan hayalinizi hayata geçirmeden önce bu listeye mutlaka göz atın! Motokaravan modelleri hakkında daha fazla bilgi alın.

Leave a Comment

Size destek olabilmek için buradayız.