Karavan almadan önce nelere dikkat etmeliyiz?
Karavan almadan önce nelere dikkat etmeliyiz? İşte karavan almadan önce dikkat etmeniz gereken tüm detaylar.

Karavan, hem tatil amaçlı seyahatlerinizi gerçekleştirebileceğiniz hem de yılın 365 günü sizlere sıcak bir yuva olabilecek bir araçtır. İster ailenizle yapacağınız tatiller isterseniz de içerisinde yaşamak için karavan kiralamak yerine karavan satın almaya karar verdiyseniz, sizleri seçiminiz için tebrik etmek istiyoruz. Biliyoruz ki karavan kiralamak, bu uzun karavan yaşamı yolculuğunun ilk aşaması. Karavanseverler çoğunlukla imkanını buldukları anda bir karavan sahibi olmaya karar veriyor.

Biz de bu amaçla hem ilk kez bir karavan sahibi olmak isteyen karavanseverleri, hem de karavanını yeni bir karavanla değiştirmek isteyen karavanseverleri dikkat edebilecekleri konular hakkında bilgilendirmek istiyoruz.

Bu yazımız üç bölümden oluşmaktadır. Bu yazımızda sizlere genel hatları ile karavan almadan önce nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsedeceğiz. Karavan modellerine ilişkin daha detaylı bilgiler verdiğimiz ikinci bölüme Motokaravan Almadan Önce Nelere Dikkat Etmeliyiz’den, üçüncü bölüme ise Çekme Karavan Almadan Önce Nelere Dikkat Etmeliyiz’den ulaşabilirsiniz.

range rover karavan

İster çekme karavan olsun, ister motokaravan olsun, hem firmalardan hem de sahibinden karavan sahibi olabilirsiniz. Firmalar üretici firmalar ve satış gerçekleştiren firmalar olarak ikiye ayrılmaktadır. Üretici firmalar genellikle kendi tasarımları olan karavanları üreten ve karavanseverlere satışını kendi gerçekleştiren firmalardır. Bu firmalardan satın alırken karavanınıza ait detayları, opsiyonel olarak sunulan seçenekleri ve opsiyonel karavan ekipmanlarını edinmeniz mümkündür. Satış gerçekleştiren firmalar ise halihazırda üretilmiş olan karavanların yalnızca satışını gerçekleştirmektedir. Bu nedenle opsiyonel sunulan seçenekler veya opsiyonel karavan ekipmanları gibi modifikasyonları, karavanınızı satın aldıktan sonra kendiniz gerçekleştirmelisiniz. Her iki firma türünden de sıfır karavan sahibi olabilirsiniz. Daha ekonomik bir çözüm sunan ikinci el karavan için de yine iki seçeneğiniz bulunuyor. İkinci el karavan satışı yapan firmalardan ve sahibinden karavan satın almak.

Tüm bunların dışında bir karavan sahibi olmaya karar verdi iseniz, yalnızca motokaravan modelleri özelinde kendi karavanınızı kendiniz de oluşturabilirsiniz. Genellikle panelvan tipi araçlar kullanılarak iç alanın dönüştürülmesi sayesinde camper karavanlar elde edilmektedir.

Karavan satın alırken, karavana ait tüm gösterge, kumanda ve kontrollerin düzgün çalıştığından emin olmalısınız. Bir üretici firmadan veya satıcı firmadan karavan satın alıyorsanız, bu karavanların genellikle fabrika çıkışı sonrasında testleri yapılmaktadır. Ancak siz karavanınızı satın alana dek elektronik aksamında, gösterge panellerinde veya kontrollerinde bir takım bozulmalar gerçekleşmiş olabilir. Ya da sahibinden karavan satın alıyorsanız, özellikle uzun süre kullanılmış ve iyi bakılmamışsa yine bir takım arızalar ortaya çıkabilir. Ayrıca elektrik ve su tesisatını da kontrol etmelisiniz. Yanınızda götüreceğiniz bir telefon şarj aleti ile karavan içerisindeki tüm priz ve elektrik bağlantılarını test edebilirsiniz. Yine yanınızda götüreceğiniz bir su şişesi vasıtasıyla su çıkışlarını kontrol edebilir, bu su ile tuvalet, lavabo gibi giderlerde herhangi bir sorun olup olmadığını gözlemleyebilirsiniz.

karavan manzarası
Bu manzaraya her şey değer…

Üretici veya satıcı firmadan karavan satın alırken size sunulan garantiye, garantinin kapsamına ve uzunluğuna, firmanın sunduğu yol yardım ve destek gibi hizmetlere dikkat etmelisiniz. Bunlar size ileride yaşayabileceğiniz arıza veya bozulma gibi durumlarda ne yapmanız gerektiği ile ilgili kılavuz olacaktır.

Sahibinden karavan satın alırken, karavanın kullanılmış olduğunu ve bu kullanım nedeniyle bazı parça ve aksamlarında yıpranma olacağını unutmayın. Bu pek tabii normaldir. Bugün kullandığımız tüm araçlarda, elektronik aygıtlarda, hayatımızın büyük parçasını oluşturan neredeyse birçok şeyde yaşadığımız bir durumdur. Ancak iyi bakım ve yıpranan veya eskiyen parça ve aksamların zaman içerisinde yenisi ile değiştirilmesi, aracın ilk günkü performansını korumasını ve ilk günkü konfor ve rahatlığı size sunmasını sağlar. Bu nedenle sahibinden karavan satın alırken özellikle karavana ait bakımların ve muayenelerin, parça bakım ve değişimlerinin, yağ değişimi gibi işlemlerin ne sıklıkla yapıldığını, en son ne zaman gerçekleştirildiğini öğrenmeli ve bunlara dikkat etmelisiniz.

İster firmalardan ister sahibinden karavan satın alırken karavanın iç alanını dikkatlice gezmelisiniz. Üretiminden satış gerçekleşene kadar geçen süre içerisinde sıfır karavanlarda veya sahibinden karavanlarda bazen rutubet sorunu yaşanabilmektedir. Bu nedenle tüm dolap ve bölmelerin iç kısımlarını, özellikle duvarlara temas eden kısımları gözünüzle iyice incelemeli ve içeride bir rutubet kokusu olup olmadığını koklayarak kontrol etmelisiniz. Rutubet karavanlar için oldukça büyük bir sorundur ve kimi zaman rutubetin ve verdiği hasarların giderilmesi oldukça maliyetli olabilmektedir.

Genel hatları ile bir karavan satın almadan önce dikkat etmeniz gereken noktalar bunlardır. Bu serimizin, karavan modelleri ve karavan çeşitleri ile ilgili satın almadan önce dikkat edilmesi gerekenler hakkında daha detaylı bilgi verdiğimiz ikinci bölümüne Motokaravan Almadan Önce Nelere Dikkat Etmeliyiz’den, üçüncü bölümüne ise Çekme Karavan Almadan Önce Nelere Dikkat Etmeliyiz’den ulaşabilirsiniz.

Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp
İpuçları

Diğer yazılara göz gezdirin.

Karavan Tuvalet Modelleri

Motokaravan ve çekme karavanların olmazsa olmazı karavan tuvaleti ve karavan tuvalet modelleri hakkında sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

karavan modelleri

Karavan Modelleri

Karavan modelleri hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen, karavan kiralamak veya karavan satın almak isteyen tüm karavanseverler için hazırladığımız bu rehberde sizlere karavan çeşitlerini ve karavan modellerini tanıtmak istiyoruz.

off road karavan modelleri

Off Road Karavan Modelleri

Karavanınızla ulaşamadığınız yerlere ulaşmak ve çadır kampından daha fazla konfora sahip olmak için ihtiyacınız olan şey; off road karavan.

motokaravan modelleri

Motokaravan Modelleri

Karavan hayalinizi hayata geçirmeden önce bu listeye mutlaka göz atın! Motokaravan modelleri hakkında daha fazla bilgi alın.

Leave a Comment

Size destek olabilmek için buradayız.