karavan modelleri
Karavan modelleri hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen, karavan kiralamak veya karavan satın almak isteyen tüm karavanseverler için hazırladığımız bu rehberde sizlere karavan çeşitlerini ve karavan modellerini tanıtmak istiyoruz.

Seyahatlerimizde bizlere yuva olan, kimi zaman yılın 365 günü bizleri ağırlayan karavanlarımız, kullanım amaçlarına, boyut ve biçimlerine, işlevlerine göre farklı modellerle karşımıza çıkmaktadır.

Karavan modelleri temelde ikiye ayrılmaktadır. Bir araç yardımı ile römork gibi çekilen karavan modelleri “çekme karavan”, bir motoru bulunan ve çekmek için bir araca ihtiyaç duymayan karavan modelleri ise “motokaravan” olarak adlandırılmaktadır. Bunların dışında engebeli ve zorlu arazi koşullarına uygun donanıma sahip “off road karavan”lar da bulunmaktadır. Ancak off road karavanlar, hem çekme karavan hem de motokaravan sınıfına dahil olabilir. Temelde off road karavanlar, uygun donanım ve malzemelerle arazi şartlarına uygun hale getirilmiş ve genel amaçlı kullanıma uygun karavanlara kıyasla daha sağlam ve sert materyalden üretilmiş çekme karavanlar veya motokaravanlardır.

Motokaravan

Motokaravanlar kendi içerisinde ikiye ayrılmaktadır. Bunlar üretim aşamasında motokaravan olarak tasarlanmış karavanlar ve panelvan, minibüs türü araçların dönüştürülmesi ile elde edilmiş, “camper karavan” adı verilen karavanlardır. Motokaravanlar bir motora ve sürüş kabinine sahip olduğundan dolayı çekme karavanlar gibi bir araca ihtiyaç duymazlar. Bu nedenle özellikle park etmek, çekme karavanlara kıyasla daha kolaydır. Motokaravanların içinde çoğunlukla mutfak, banyo, tuvalet gibi olanaklar mevcuttur. Geniş ve büyük hacimleri sayesinde tüm bu olanakları içerisinde barındırabilen motokaravanlar, konforlu bir seyahat için tercih edilirler. Ancak kimi motokaravanlar bu olanakları sunmayabilir. Özellikle küçük hacimli araçların dönüştürülmesi ile elde edilen motokaravanlar, daha kısa süreli seyahatler için, gezgin karavanseverler tarafından tercih edilir. Bu yazımızda genel hatları ile bahsettiğimiz motokaravan modelleri ile ilgili daha fazla bilgiye ulaşmak için Motokaravan Modelleri (link)’ni ziyaret edebilirsiniz.

karavan modelleri

Çekme Karavan

Çekme karavanlar, bir araç yardımı ile çekilen ve park edildikten sonra aracınızdan ayrılarak aracınızı bağımsız biçimde kullanmanızı olanaklı kılan karavanlardır. Çekme karavanların boyut ve işlev bakımından birçok türü bulunmaktadır. Bu yazımızda genel hatları ile bahsedeceğimiz çekme karavan modelleri ile ilgili daha fazla bilgiye ulaşmak için Çekme Karavan Modelleri (link)’ni ziyaret edebilirsiniz. Yaygın olarak tercih edilen karavan türü olan çekme karavanlar, çoğunlukla motokaravanlar kadar geniş ve büyük iç alan sunmamaktadır. Beş tekerlekli adı verilen büyük modelleri, oldukça geniş bir iç alan ve mutfak, banyo, tuvalet gibi olanaklar sunsa da, gözyaşı römorku, mini karavan gibi küçük çekme karavan modelleri yalnızca yatak alanı ve mutfak imkanı sunmaktadır.

karavan modelleri
çekme karavan modelleri

Off Road Karavan

Off road karavanlar, arazi şartlarına uygun hale getirilmiş, sağlam ve sert malzemeler ile üretilmiş veya desteklenmiş karavanlardır. Off road motokaravanlar genellikle kamyon, kamyonet, panelvan tipi araçların dönüştürülmesi ile elde edilmektedir. Bu tür araçlar arazi şartlarına uygun donanıma, motor ve çekiş gücüne sahip olduğundan dolayı tercih edilmektedir. Bunun dışında arazi şartlarına uygun aracınızla çekebileceğiniz off road çekme karavanlar da bulunmaktadır. Bunlar genel amaçlı kullanıma uygun çekme karavanlara kıyasla daha dayanıklıdır ve arazi şartlarına uygundur. Off road karavan modellerinin her ikisi de engebeli ve eğimli yollarda karşılaşabileceğiniz sarsıntı ve darbelere karşı özel önlemlerle desteklenmiş dolap, bölme ve açıklıklara sahiptir. Bu sayede dolap ve bölmelerde bulunan eşyalarınız, gıda ürünleriniz, karavan ekipmanları ve karavan malzemeleri güvenle saklanmakta ve karavanınız olası düşme, dökülme riskine karşı korumaktadır. Bu yazımızda genel hatları ile bahsettiğimiz off road karavan modelleri ile ilgili daha fazla bilgiye ulaşmak için Off Road Karavan Modelleri (link)’ni ziyaret edebilirsiniz.

karavan modelleri
off road karavan modelleri
Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp
İpuçları

Diğer yazılara göz gezdirin.

Karavan Tuvalet Modelleri

Motokaravan ve çekme karavanların olmazsa olmazı karavan tuvaleti ve karavan tuvalet modelleri hakkında sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

karavan modelleri

Karavan Modelleri

Karavan modelleri hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen, karavan kiralamak veya karavan satın almak isteyen tüm karavanseverler için hazırladığımız bu rehberde sizlere karavan çeşitlerini ve karavan modellerini tanıtmak istiyoruz.

off road karavan modelleri

Off Road Karavan Modelleri

Karavanınızla ulaşamadığınız yerlere ulaşmak ve çadır kampından daha fazla konfora sahip olmak için ihtiyacınız olan şey; off road karavan.

motokaravan modelleri

Motokaravan Modelleri

Karavan hayalinizi hayata geçirmeden önce bu listeye mutlaka göz atın! Motokaravan modelleri hakkında daha fazla bilgi alın.

Leave a Comment

Size destek olabilmek için buradayız.