karavan park etme
Bu yazı ile karavan park etmek için gerekli olan tüm ipuçlarını vererek karavanınızı kolaylıkla park etmenizi sağlamak istiyoruz.

Karavanınızla gerçekleştirdiğiniz seyahatin belki de en zorlu aşaması park etmektir. Karavan park etmek esasında oldukça kolaydır ancak karavanseverler tarafından zor olduğu düşünüldüğünden dolayı pek çok karavansever bu aşamada zorlanmaktadır. Düşünmek başarmanın yarısıdır fikrinden yola çıkarak siz karavanseverlere, karavan park etmek için gerekli olan tüm ipuçlarını vermeyi ve düşünce biçiminizi değiştirerek karavanınızı kolaylıkla park etmenizi sağlamak istiyoruz.

 

Öncelikle karavan park etmenin gerçekten zor olmadığını kabullenmeniz gerekiyor. Emin olun, kendinize güvendiğiniz müddetçe karavanınızı daha emin ve daha rahat bir biçimde park edeceksiniz.

Karavan park etmenin ilk adımı nerede durmanız gerektiğini iyi bilmektir. Burada durmaktan kasıt, park edeceğiniz noktada durmak değildir. Manevra yaparken görüş alanınızın daraldığı, veya iyi biçimde görüş imkanı sunmadığı noktalarda durmalı ve tekrar ileri-geri manevra yaparak daha iyi bir görüş açısı yakalamalısınız. Çukur, ağaç gibi muhtemel tehlikeleri kestiremediğiniz dar ve kısıtlı alanlarda mutlaka doğru görüş açısı elde edene ve nereye doğru hareket ettiğinizi görene kadar direksiyon hamleleri ile ileri-geri hareket etmelisiniz. Bu aşamada sizlere yönerge verecek ve sizi uyararak doğru biçimde park etmenizi sağlayacak birinin olması, çok büyük fayda sağlayacaktır. Ayrıca park etmeye başlamadan önce aracınızdan veya motokaravanınızdan inerek park edeceğiniz alanı görmeli ve iyice incelemelisiniz. Bu, park edeceğiniz alanı tanımanızı ve park ederken daha rahat olmanızı sağlayacaktır. Bu aşamada park edeceğiniz alanın mümkün olduğunca düz olduğundan da emin olmalısınız. Eğimli park alanları karavanlar için bir takım sorunlar doğurabilmektedir.

 

karavan park etme

 

Karavan park ederken aynalarınıza güvenmelisiniz. Karavanınızda binek araç gibi dikiz aynası yardımıyla arkayı görebilme imkanınız olmadığı için aynalarınızı iyi değerlendirmelisiniz. Geri görüş kameraları karavan park etme esnasında yardımcı olabilir ancak tamamen geri görüş kamerası yardımıyla park etmek bir takım sorunlar doğurabilir. Geri görüş kameralarının görüş açısı genellikle aşağı yöne doğru olduğundan dolayı geniş bir açı elde etmeniz mümkün olmamaktadır. Ayrıca ağaç dalı, tabela, sarkık kablolar gibi yüksekte olan ve geri görüş kamerasının açısına girmeyen şeyler karavanınıza ciddi zarar verebilir.

Son olarak açık otoparklar, boş arsa gibi alanlar pratik yapmak için ideal yerlerdir. Karton gibi karavanınıza zarar vermeyecek materyaller ile kendinize bir park alanı yaratabilir ve geri geri manevra yaparak bu alana park etmeye çalışabilir ve karavan park etmenin özünü kavrayana dek pratik yapabilirsiniz. Özellikle tecrübe ve deneyim açısından yeni karavanseverlere bu yöntemle bol bol pratik yapmalarını öneriyoruz. Gerçekleştireceğiniz bu pratikler sayesinde karavan park etmenin hiç de zor olmadığını kavrayacak, daha emin manevra ve hareketler gerçekleştirecek ve seyahatleriniz esnasında park etme aşamasında herhangi bir zorluk yaşamayacaksınız.

 

karavan park etme

 

Genel hatları ile karavan park etmeye dair bu ip uçlarına ek olarak karavan modellerine özel birkaç ip ucu da vermek istiyoruz. Bunun için öncelikle çekme karavan ile başlayalım.

 

Çekme Karavan Park Etmeye Dair İp Uçları

Çekme karavan park etmek için bilmeniz gereken en önemli husus, normalde aracınızı park ederken nasıl hamle ve manevralar yapıyorsanız tam tersini yapmaktır. Aracınız ile çekme karavanınız arasında yer alan çeki demiri nedeniyle karavanınız ters yönde hareket etmektedir. Bu nedenle çekme karavanda pek fazla deneyimi olmayan bir karavanseverseniz bununla ilgili yukarıda bahsettiğimiz biçimde bol bol pratik yapmanızı öneririz.

Çekme karavanınızı park etmenin bir kolay yolu da Al-ko sistemleri ile karavanınızı park etmektir. Bu sistem sayesinde park etmek istediğiniz noktaya ulaştığınızda aracınızı çekme karavanınızdan ayırabilir ve uzaktan kumanda ederek karavanınızı park edebilirsiniz.

 

Motokaravan Park Etmeye Dair İp Uçları

Motokaravan park etmek, çekme karavan park etmeye kıyasla çok daha kolaydır. Çeki demiri olmadığından dolayı binek aracınızı park eder gibi park edebilirsiniz. Ancak motokaravanınızın hacmen geniş ve uzun olduğunu asla unutmayın. Manevra ve hamlelerinizi yaparken aynalardan faydalanmalısınız. Genelde araçların aynalarında yazan “aynada görünen objeler, göründüğünden daha yakındır” sözünü asla unutmamalısınız. Bu nedenle park ederken aynada gördüğünüz objelere dikkat etmeli ve karavanınıza verebilecekleri zararı da düşünerek yazının girişinde bahsettiğimiz üzere nerede duracağınızı bilmelisiniz.

 

Bu ip uçlarının, siz karavanseverlere karavan park etmede yardımcı olacağını umut ediyoruz. Keyifli, huzurlu ve güvenli seyahatler.

 

karavan park etme

 

Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp
İpuçları

Diğer yazılara göz gezdirin.

Karavan Tuvalet Modelleri

Motokaravan ve çekme karavanların olmazsa olmazı karavan tuvaleti ve karavan tuvalet modelleri hakkında sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

karavan modelleri

Karavan Modelleri

Karavan modelleri hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen, karavan kiralamak veya karavan satın almak isteyen tüm karavanseverler için hazırladığımız bu rehberde sizlere karavan çeşitlerini ve karavan modellerini tanıtmak istiyoruz.

off road karavan modelleri

Off Road Karavan Modelleri

Karavanınızla ulaşamadığınız yerlere ulaşmak ve çadır kampından daha fazla konfora sahip olmak için ihtiyacınız olan şey; off road karavan.

motokaravan modelleri

Motokaravan Modelleri

Karavan hayalinizi hayata geçirmeden önce bu listeye mutlaka göz atın! Motokaravan modelleri hakkında daha fazla bilgi alın.

Leave a Comment

Size destek olabilmek için buradayız.