Hayalinizdeki yolculuk kabusa dönmesin; işte karavan tatili için 5 ipucu.
Karavan tatili planlıyorsanız bu liste tam size göre! Karavan tatili için 5 ipucu; keyifli seyahatler!

Şehrin bunaltıcı ve yorucu temposundan uzaklaşmak, doğayla iç içeyken evinizin sunduğu konfora sahip olabilmek için karavan seyahati gerçekleştirmeye karar verdiniz. Ancak kafanızda bir takım sorular var ve bunlara yanıt arıyorsunuz. Karavan ile ilgili sorularınızın tamamına karavanforum.com‘da yanıt bulabileceğinizden emin olabilirsiniz. Karavan tuvaleti, karavan çeşitleri, karavan ekipmanları veya karavan kiralama ve karavan fiyatları gibi konularda sitemizde yer alan yazılardan faydalanabilir, keyifli bir karavan seyahati için ihtiyacınız olan tüm bilgileri bulabilirsiniz.

Ekibimizde uzun yıllar karavan seyahati gerçekleştirmiş ve karavanı evine dönüştürüp özgürce dünyayı dolaşan çalışma arkadaşlarımızdan, karavan tatili ile ilgili en önemli olduğunu düşündükleri konularda bilgi aldık ve sizler için Karavan Tatili İçin 5 İpucunu derledik. Bu çıkacağınız ilk seyahat de olsa, deneyimli bir karavansever de olsanız bu bilgiler kesinlikle işinize yarayacak.

1 – Rotasız Seyyah Olmaz

Öncelikle Mehmet Genç’e sevgilerimizi iletiyoruz. 🙂 Ancak bir karavan seyahatine çıkacaksanız, rotanızı iyi belirlemelisiniz. Güzergahınızdaki benzinlikler, dolum boşaltım istasyonları, karavan parklar, karavan kamp alanları, servis noktaları gibi ihtiyacınız olabilecek her türlü noktayı önceden belirlemeniz, hem seyahatiniz esnasında yaşayacağınız olumsuzlukları çok kısa sürede giderebilmenizi sağlayacak hem de tatilinizi keyifli ve sorunsuz bir biçimde geçirmenizi olanaklı kılacaktır. Bu noktada bahsettiğimiz şey gidiş-dönüş rotanız değil. Pek tabii her aşaması planlanmış bir seyahat bu riskleri en aza indirgemenize yardımcı olacaktır ancak şehirlerarası yolda bir kavşakta fikrinizi değiştirip şurayı da görelim, şuraya da gidelim demeniz kuvvetle muhtemel :). Bu nedenle seyahatinizi gerçekleştireceğiniz il ve bölgelerde yer alan ve ihtiyaç duyacağınız tüm noktaları karavan kiralamadan önceden tespit etmeniz daha emin kararlar almanızı sağlayacaktır. Gittikçe yaygınlaşan internet ağı sayesinde tüm bu bilgileri seyahatinizi planlarken önceden edinmek, dertsiz tasasız bir seyahatin olmazsa olmazıdır.

2 – Karavan Ekipmanları

karavan tatilBazı karavanların içerisinde masa, sandalye, şemsiye gibi kendi karavan ekipmanları ve karavan malzemeleri bulunmaktadır. Ancak bazı karavanlar için bu karavan ekipmanları ve karavan malzemelerini kendiniz temin etmek zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenle seyahatinizi planlarken, karavan kiralamadan önce hangi ekipmanların mevcut olduğunu öğrenmeniz halinde, ihtiyacınız olan diğer ekipman ve malzemeleri belirleyebilir ve bunları satın alabilir veya kiralayabilirsiniz. Bazı karavan kiralama firmaları veya sahibinden karavan kiralayan şahıslar, karavan ekipmanlarını ve malzemelerini opsiyonel olarak sunmaktadır. Kiraladığınız firma veya şahısla görüşerek bunlar hakkında bilgi almanızı, varsa ek ücretleri öğrenmenizi tavsiye ederiz.

3 – Tüm Endişelerinizi Geride Bırakın

Daha önce karavan kullanmamış veya çekmemiş olabilirsiniz. Bunun bir sorun olmadığını kabul etmeniz gerekiyor. Yıllardır karavan seyahati gerçekleştiren kişiler de ilk defa karavan kullandıklarında veya çektiklerinde aynı endişeyi mutlaka yaşamışlardır. Her şeyin olduğu gibi karavanın da bir “ilk sefer”i vardır. Ancak karavan kullanırken veya çekerken dikkatli ve kendinden emin bir biçimde hareket ettiğinizde, tüm bu endişe ve kaygılarınızın ortadan kaybolduğunu göreceksiniz. Hayatta hiçbir şey zor değildir, karavan kullanmak veya çekmek de buna dahil. Ayrıca evinizden, işinizden uzakta olmak da bir takım endişelere kapılmanıza yol açabilir. Bunları da gidermek yine sizin elinizde. Böylesi düşünceler ve kaygılarla yolculuk yapmak strese yol açabilir, bu da sürüş performansınızı ve hatta seyahatinizden alacağınız keyif ve hazzı etkileyebilir. Bu nedenle tüm endişe ve kaygılarınızdan sıyrılmış bir biçimde özgürlüğün tadını çıkarın.

4 – İçme Suyu

Çoğu karavan içinde yer alan mutfak bölümüne hatta bazı karavanlarda yer alan tuvalet/banyo bölümüne ait su tankları bulunur. Bu su tanklarının seviyelerini kontrol etmenizde fayda var. Ancak daha da önemlisi içme suyudur. Market vb. alışveriş yapabileceğiniz alanlara uzak noktlara yapacağınız seyahatlerde, özellikle de off road karavan seyahatlerinde sıklıkla karşılaşılan sorun içme suyunun bitmesidir. Bu nedenle seyahatiniz boyunca ihtiyacınızı karşılayacak miktarda içme suyu edinmenizi şiddetle tavsiye ederiz. Sahip olduğunuz alana göre damacana su ya da çoklu paketlerde satılan sular, karavan seyahatiniz boyunca su ile ilgili bir sorun yaşamanızı engelleyecektir.

5 – Sabit Kalmak Zorunda Değilsiniz

karavan tatiliKaravanınınız sizin yürüyen evinizdir. Bunu asla aklınızdan çıkarmayın. Gittiğiniz yeri beğenmediğiniz durumlarda başka yerlere gitmekten çekinmeyin. Karavan seyahatini, diğer tür seyahatlerden ayıran şey hareket kabiliyetidir. Tıpkı bir kaplumbağa gibi karavanınız evinizdir ve dünya keşfedilmeyi beklemektedir. Bu nedenle beğenmediniz, imkanlarını yetersiz bulduğunuz yerlerde “geldik artık, ne yapalım?” diye düşünerek vakit kaybetmeyin. Kontağı çalıştırın ve gönlünüze göre yeni bir yere doğru yola çıkın. Karavan özgürlüktür mottosuyla hareket ederseniz, çok kısa süreli bir seyahatte dahi umduğunuzdan çok çok daha fazla yer görebilir ve keşfedebilirsiniz. Unutmayın, karavanınız siz nereye isterseniz oraya gider.

Çıkacağınız karavan seyahatinde umuyoruz ki bu bilgiler sizler için faydalı olacaktır. Karavan seyahati, stres ve kalabalıktan, gürültüden uzaklaşma yoludur. Seyahatiniz esnasında, halihazırda kaçmakta olduğunuz bu stresi yeniden yaşamamak için karavan kiralama, karavan çeşitleri, karavan modelleri, ipuçları ve tavsiyeler ile ilgili hazırladığımız diğer yazıları okumunuzu da öneriririz.

Keyifli yolculuklar!

Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp
İpuçları

Diğer yazılara göz gezdirin.

Karavan Tuvalet Modelleri

Motokaravan ve çekme karavanların olmazsa olmazı karavan tuvaleti ve karavan tuvalet modelleri hakkında sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

karavan modelleri

Karavan Modelleri

Karavan modelleri hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen, karavan kiralamak veya karavan satın almak isteyen tüm karavanseverler için hazırladığımız bu rehberde sizlere karavan çeşitlerini ve karavan modellerini tanıtmak istiyoruz.

off road karavan modelleri

Off Road Karavan Modelleri

Karavanınızla ulaşamadığınız yerlere ulaşmak ve çadır kampından daha fazla konfora sahip olmak için ihtiyacınız olan şey; off road karavan.

motokaravan modelleri

Motokaravan Modelleri

Karavan hayalinizi hayata geçirmeden önce bu listeye mutlaka göz atın! Motokaravan modelleri hakkında daha fazla bilgi alın.

Leave a Comment

Size destek olabilmek için buradayız.