karavan-tuvalet-modelleri
Motokaravan ve çekme karavanların olmazsa olmazı karavan tuvaleti ve karavan tuvalet modelleri hakkında sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

Hemen hemen her yazımızda karavanlarımızın yuvamız olduğundan bahsediyoruz. Ancak karavanseverler olarak “yuva” sözcüğü her birimiz için farklı bir anlam taşıyor. Dolayısıyla her karavanseverin, yuva anlayışı birbirinden farklılık gösteriyor. Bu farklılık da bir karavanseverin yuvasından beklediği konfor ve sahip olmak istediği imkanları değiştiriyor. Gözyaşı karavan gibi hacmen küçük karavan modellerinde yer almayan, genellikle büyük hacimli motokaravan ve çekme karavanların olmazsa olmazı karavan tuvaleti ve karavan tuvalet modelleri hakkında sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

Karavan tuvaleti, tuvalet ihtiyacının giderilmesi için akaryakıt istasyonu veya umumi tuvalet arayışını ortadan kaldıracak bir konfor ürünüdür. Yaşamınızı sürdürdüğünüz veya seyahate çıktığınız karavanınızı, bir evin sahip olduğu imkanlardan farksız kılmaktadır. Hayati önem arz eden bir ihtiyaç mıdır? Kesinlikle değildir. Bu nedenle karavan tuvaletinden bahsederken “konfor ürünü” olarak sınıflandırmayı tercih ediyoruz. Karavan tuvalet modellerini tanıtmadan önce avantajlarından ve dezavantajlarından bahsedelim.

Karavan tuvaletiniz sayesinde tuvalet aramak zorunda kalmayacağınızdan bahsetmiştik. Ancak karavanınızda bir tuvalet bulundurmak, karavanın iç alanında tuvalet için bir alan tahsis etmenizi gerektirir. Bu nedenle kullanılabilir iç alanda kayıp yaşanabilir. Özellikle hareket halindeyken kullanıldığında tuhaf hissettirebilir. Tankı dolduğunda tank boşaltım istasyonlarında boşaltılması gerekir (pek hoş bir deneyim değildir). Ayrıca boşaltım işlemi için kullanılan istasyona bağlı olarak ek maliyet doğurabilir.

Bu nedenlerden dolayı gerek karavanınızda bir tuvalet bulundurup bulundurmama kararı verirken gerekse de karavan tuvaleti modelleri arasından bir seçim yaparken bu hususları göz önünde bulundurmalısınız. Eğer bir karavan tuvaleti almayı düşünüyorsanız, aralarından tercih yapabileceğiniz 4 model bulunmaktadır. Bunları avantaj ve dezavantajlarıyla birlikte ele alalım.

Normal Tuvalet

Normal tuvalet, evde kullandığımız seramik veya plastik tuvaletlerdir. Boşaltım tankının üzerine oturtulur ve su ile çalışır. Değiştirilmesi ve bakımı kolaydır. Seramik olanları özellikle engebeli ve çukurlu yollarda sarsıntı nedeniyle zaman içerisinde çatlayabilir veya kırılabilir. Bulunduğunuz bölgeye bağlı olarak kışın suyunun donmaması için önlem almanız gerekebilir.

Taşınabilir Tuvalet

Kısıtlı alanı olan ve boşaltım ve temizleme işlemiyle fazlaca ilgilenmek istemeyen karavanseverler için ideal bir tuvalettir. Herhangi bir yere monte edilmezler. Tankı kendi içindedir ve tuvaletin üst kısmından ayrılarak taşınabilir. Boşaltım ve temizlenmesi daha kolaydır. Tank hacmi genellikle küçüktür ve bu nedenle daha sık temizlenmesi gerekmektedir. Taşınabilir tuvalet, diğer karavan tuvalet modellerine kıyasla en ucuz seçenektir.

Kasetli Tuvalet

Kasetli tuvaletler esasında taşınabilir tuvaletlere benzer. Tek farkı karavanınıza monte edilmesi gerekmektedir. Bu montaj işlemi esnasında karavanınızın yan kısmında da kaset adı verilen tankın çıkarılabilmesi için bir kapak açılır. Tank dolduğunda, herhangi bir hortum veya boru kullanılmadan boşaltımı gerçekleştirilir. Ancak tank hacimleri genellikle küçüktür ve bu nedenle daha sık temizlenmeleri gerekmektedir. Dönebilen üst kısmı sayesinde dar alanlara ve köşelere yerleştirilebilir.

Kompost Tuvalet

Kuru kompost tuvalet olarak da bilinen bu tuvalet, karavan tuvalet modelleri arasında çevreye en duyarlı modeldir. Bu tuvaletlerde hindistan cevizi lifi veya torf gibi kompost edici materyaller kullanılır. Tankın iç kısmına doldurulan bu materyaller, tuvalet ihtiyacı giderildikten sonra, doğal bir süreç olan kompost ile atığı parçalar. Genellikle tuvalette yer alan bir elektrikli fan yardımıyla koku yapması engellenir. Ancak kapak yalıtımı iyi yapılmamış tuvaletler koku sorunu yaratabilir.  Kompost tuvaletlerde su kullanılmaz, bu nedenle alışmak biraz zaman alabilir. Ayrıca sert kış iklimine sahip bölgelerde dahi donma gibi bir riski de bulunmamaktadır.

Birbirlerinden farklı işleyen ve farklı şekilde temizlenen karavan tuvalet modelleri arasından hangisini tercih ederseniz edin, seyahatinize veya karavandaki yaşamınıza geniş ölçüde bir konfor kazandıracağını düşünüyoruz.

Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp
İpuçları

Diğer yazılara göz gezdirin.

Karavan Tuvalet Modelleri

Motokaravan ve çekme karavanların olmazsa olmazı karavan tuvaleti ve karavan tuvalet modelleri hakkında sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

karavan modelleri

Karavan Modelleri

Karavan modelleri hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen, karavan kiralamak veya karavan satın almak isteyen tüm karavanseverler için hazırladığımız bu rehberde sizlere karavan çeşitlerini ve karavan modellerini tanıtmak istiyoruz.

off road karavan modelleri

Off Road Karavan Modelleri

Karavanınızla ulaşamadığınız yerlere ulaşmak ve çadır kampından daha fazla konfora sahip olmak için ihtiyacınız olan şey; off road karavan.

motokaravan modelleri

Motokaravan Modelleri

Karavan hayalinizi hayata geçirmeden önce bu listeye mutlaka göz atın! Motokaravan modelleri hakkında daha fazla bilgi alın.

Leave a Comment

Size destek olabilmek için buradayız.