Motokaravan almadan önce nelere dikkat etmeliyiz?

Motokaravan Almadan Önce Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Motokaravan almadan önce nelere dikkat etmeliyiz? İşte motokaravanlar hakkında bilinmesi gereken tüm detaylar.

Karavan, hem tatil amaçlı seyahatlerinizi gerçekleştirebileceğiniz hem de yılın 365 günü sizlere sıcak bir yuva olabilecek bir araçtır. İster ailenizle yapacağınız tatiller isterseniz de içerisinde yaşamak için karavan kiralamak yerine karavan satın almaya karar verdiyseniz, sizleri seçiminiz için tebrik etmek istiyoruz. Biliyoruz ki karavan kiralamak, bu uzun karavan yaşamı yolculuğunun ilk aşaması. Karavanseverler çoğunlukla imkanını buldukları anda bir karavan sahibi olmaya karar veriyor.

Biz de bu amaçla hem ilk kez bir karavan sahibi olmak isteyen karavanseverleri, hem de karavanını yeni bir karavanla değiştirmek isteyen karavanseverleri dikkat edebilecekleri konular hakkında bilgilendirmek istiyoruz.

Bu yazımız üç bölümden oluşmaktadır. Bu yazımızda sizlere motokaravan almadan önce nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsedeceğiz. Genel hatları ile karavan almadan önce nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsettiğimiz birinci bölüme Karavan Almadan Önce Nelere Dikkat Etmeliyiz’den, çekme karavan hakkında detaylı bilgiler verdiğimiz üçüncü bölüme ise Çekme Karavan Almadan Önce Nelere Dikkat Etmeliyiz’den ulaşabilirsiniz.

Motokaravan almadan önce nelere dikkat etmeliyiz?Bir motokaravan sahibi olmaya karar verdiyseniz, önceki yazımızda da belirttiğimiz üzere panelvan tipi araçlar üzerinde yapılan çeşitli modifikasyonlar ile elde edilen camper karavan modellerini incelemenizi öneririz. Camper karavanlar, üretim aşamasında motokaravan olarak üretilen karavanlara kıyasla daha ekonomiktir. Ayrıca gerektiğinde profesyonel yardım alarak bu dönüşüm işlemini kendiniz de gerçekleştirebilirsiniz.

Doğrudan motokaravan olarak üretilmiş bir karavan sahibi olmaya karar verdi iseniz, karavan satın almadan, dahası motokaravan modelleri arasında bir tercih yapmadan önce dikkat etmeniz gereken bir takım hususlar bulunmaktadır.

Öncelikle motokaravanınızı ne amaçla kullanmak istediğinizi belirlemelisiniz. Tatil amaçlı seyahatlere mı çıkacaksınız? Yoksa motokaravanınız yeni eviniz mi olacak? Şayet motokaravanınız, yeni yuvanız olacaksa, tatil amaçlı seyahate çıkacağınız bir motokaravandan daha fazla donanıma ve karavan ekipmanlarına sahip olmalıdır. Seyahat ederken bazı şeylerden ödün verebilirsiniz ancak günlük yaşamınızı geçireceğiniz karavanınızın, tamamını olmasa da evinizin sunduğu konfor ve imkanların büyük bir bölümünü sunması gerekir.

Motokaravanınızı ne amaçla kullanacağınıza dair bir karar verdikten sonra karavanı kullanacak kişi sayısını belirlemelisiniz. Motokaravanda yaşayacak veya seyahat edecek kişi sayısı, ihtiyacınız olan büyüklükte bir motokaravan tercih edebilmeniz açısından önemlidir. Genellikle motokaravanlar 2 ila 4 kişilik kullanıma uygundur. Ancak özellikle çocuk sahibi olan aileler veya seyahate kalabalık bir grup halinde çıkan karavanseverler için daha geniş ve hacimli motokaravanlar da mevcuttur.

Bu iki kriter, motokaravan modelleri arasında bir tercih yapmadan önce dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardır. Bunları belirledikten sonra hayalinizdeki karavanı bulmanız oldukça kolaylaşacaktır.

İhtiyacınızı karşılayacak motokaravan modelleri arasından tercihinizi yaptıktan sonra dikkat etmeniz gereken ve karşılaşabileceğiniz bir takım sorunlar bulunmaktadır. Bunları sıfır km motokaravanlarda ve ikinci el motokaravanlarda karşılaşabileceğiniz sorunlar olarak ikiye ayırabiliriz.

Öncelikle sıfır kilometre bir motokaravan satın almaya karar verdiyseniz, fabrika çıkışında tüm testleri yapılmış olsa dahi sıfır km motokaravanların kusur veya sorunları olabileceğini unutmayın. Tüm elektrik, su tesisatını, gider-çıkış noktalarını, tuvalet ve banyoyu, motokaravanın motorunu, mutfak bölümünü, yatak bölümünü, yer döşemelerini ve dolap ve bölmelerini titizlikle kontrol etmelisiniz. Tüm açılır kapanır ve hareketli parçaların, düğme ve kontrollerin düzgün çalıştığından emin olmalısınız. Motokaravan hem içerisinde yaşayacağınız hem de seyir halinde olacağınız bir araç olduğundan dolayı sürücüye ait tüm kontrollerin de eksiksiz çalıştığından emin olmalısınız.

Sıfır kilometre bir motokaravan alırken firmanın sunduğu garantinin süresine ve koşullarına dikkat etmelisiniz. Garanti kapsamınızı, motokaravanınızın yanında ücretsiz veya ücret karşılığında opsiyonel olarak sunulan motokaravan ekipmanlarını ve motokaravan malzemelerini öğrenmelisiniz. Bunları motokaravanınızı satın alırken edinmek, genellikle sonradan edinmekten daha ekonomiktir.

İkinci el bir motokaravan satın almaya karar verdiyseniz, kullanıma bağlı olarak bir takım parça ve donanımların yıpranmış, hasar görmüş olabileceğini asla unutmayın. Karavan sahibinden bakım ve değişim gibi işlemlerin ne sıklıkla yapıldığına dair bilgi alın. Motokaravan içerisinde yer alan tüm kontrollerin, düğmelerin, açılır kapanır ve hareketli parçaların çalıştığından veya arızalı olsa dahi tamir veya bakım işlemi ile giderilebileceğinden emin olun. Sıfır km karavanlarda da karşılaşılsa dahi genellikle ikinci el karavanlarda daha çok görülen rutubet, bir motokaravan için ciddi bir sorundur. Giderilmesi mümkün ancak oldukça maliyetli olabilecek olan rutubet ve pas, motokaravanın bakım ve temizliğinin düzenli yapılmadığının, kullanılmadığı dönemlerde iyi koşullarda saklanmadığının bir göstergesidir.

Son olarak, ister sıfır kilometre olsun ister ikinci el olsun, bir motokaravan satın alacaksanız ve daha önce motokaravan ile pek fazla deneyimi olmamış bir karavanseverseniz, diğer tecrübeli karavanseverlerden sizlere yardımcı olmasını isteyebilirsiniz. Karavanseverler birbirlerine yardımcı olan, destek bilinci yüksek bir topluluktur. Unutmayın, tecrübeli karavanseverler de bir zamanlar sizin gibi deneyimsizdi. Bu nedenle gerektiğinde yardım istemekten asla çekinmeyin. Kim bilir, belki de günün birinde siz bir başka karavansevere bu konuda yardımcı olursunuz. 🙂

Bir motokaravan satın almadan önce dikkat etmeniz gereken noktalar bunlardır. Bu serimizin, genel hatları ile karavan satın almadan önce dikkat etmeniz gerekenler hakkında bilgi verdiğimiz birinci bölümüne Karavan Almadan Önce Nelere Dikkat Etmeliyiz’den ulaşabilirsiniz. Karavan modelleri ve karavan çeşitleri ile ilgili satın almadan önce dikkat edilmesi gerekenler hakkında daha detaylı bilgi verdiğimiz üçüncü bölümüne ise Çekme Karavan Almadan Önce Nelere Dikkat Etmeliyiz’den ulaşabilirsiniz.

Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp
İpuçları

Diğer yazılara göz gezdirin.

Karavan Tuvalet Modelleri

Motokaravan ve çekme karavanların olmazsa olmazı karavan tuvaleti ve karavan tuvalet modelleri hakkında sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

karavan modelleri

Karavan Modelleri

Karavan modelleri hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen, karavan kiralamak veya karavan satın almak isteyen tüm karavanseverler için hazırladığımız bu rehberde sizlere karavan çeşitlerini ve karavan modellerini tanıtmak istiyoruz.

off road karavan modelleri

Off Road Karavan Modelleri

Karavanınızla ulaşamadığınız yerlere ulaşmak ve çadır kampından daha fazla konfora sahip olmak için ihtiyacınız olan şey; off road karavan.

motokaravan modelleri

Motokaravan Modelleri

Karavan hayalinizi hayata geçirmeden önce bu listeye mutlaka göz atın! Motokaravan modelleri hakkında daha fazla bilgi alın.

Leave a Comment

Size destek olabilmek için buradayız.