Karavanda yaşam; motokaravan hakkında bilinmesi gerekenler.

Motokaravan Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Karavanda yaşam; motokaravan almadan ya da kiralamadan önce motokaravanlar hakkında bilinmesi gerekenler.

“İster tatil amaçlı olsun, ister yılın 365 günü olsun, bizleri bir araya getiren şey “karavanda yaşam” tutkumuzdur. Karavan kültürüyle yaşayan her bir birey ve sahip olduğu karavan ise bu tutku yapbozunun eşsiz parçalarıdır.”

Karavan kiralamayı veya satın almayı düşünen, veya halihazırda bir karavan sahibi olan tüm okurlarımız için karavan çeşitleri ile ilgili iki ayrı bölümden oluşan bir yazı hazırladık. Amacımız karavan çeşitleri ve karavan modelleri ile ilgili detaylı ve faydalı bilgiler verebilmek. İlk bölümümüz Motokaravan Hakkında Bilinmesi Gerekenler. İkinci bölüme Çekme Karavan Hakkında Bilinmesi Gerekenler‘den ulaşılabilir.

Motokaravanlar, İngilizce karşılığından -motorhome- da anlaşılacağı üzere motorlu evlerimiz, keyifli ve konforlu bir seyahat ve tatil sunmakta ve bir evden bekleyebileceğiniz neredeyse tüm olanakları içerisinde barındırmaktadır.

karavan mutfak

Bu geniş ve hacimli araçların çoğunlukla içerisinde karavan tuvaleti bulunmaktadır. Karavan seyahatiniz boyunca, belirli aralıklarla bu tuvaletin boşaltılması ve temizlenmesi gerekmektedir. Bununla ilgili olarak Karavan Tuvalet Modelleri başlıklı yazımızdan bilgi alabilirsiniz. Bu bilgiyi başta vermek istememizin nedeni, karavan tuvaletinin önemli bir konu olması. Özellikle motokaravan kiralamayı veya satın almayı düşünen ancak daha önceden bir deneyimi olmayan karavanseverlerin zorlanabilecekleri tek konunun bu olduğunu düşünüyoruz. Çünkü motokaravan ile ilgili geri kalan her şey keyifli, huzurlu ve bir o kadar da konforlu bir karavan seyahati demek.

Karavan seyahatine çıkma veya karavanda yaşama kararı vermek, şehrin ve kalabalığın yorucu telaşından kaçmak adına atılan adımlardır. Karavan seyahati esnasında tüm bu enerjiyi üzerinizden atmalı ve tabir-i caizse ağırdan almalısınız. Üstelik yalnızca motokaravanı kullanırken değil, tüm seyahatiniz boyunca. Telaş ve acele her zaman beraberinde hataları getirir. Motokaravan seyahatiniz esnasında kimi zamanlarda birşeyleri hızlı yapmanız gerektiğini hissedebilirsiniz ancak bu hissi geride bırakmalı ve her şeyi uygun biçimde, titizlikle gerçekleştirmelisiniz. Özellikle daha önce deneyimi olmamış bir karavanseverseniz, bu işte uzmanlaşana dek sabretmelisiniz. Eğer motokaravan satın almayı düşünüyorsanız, öncesinde çeşitli firmalardan ve sahibinden karavan kiralayarak daha küçük hacimli motokaravanlarda deneyim kazanabilir ve daha büyük bir motokaravan kullanırken kendinizden daha emin hareket edebilirsiniz.

Motokaravanların geniş ve hacimli araçlar olduğundan bahsetmiştik. Gündelik hayatınızda kullandığınız araçlara kıyasla uzunluğu ve genişliği bir hayli fazla olan motokaravanın ölçülerini iyi bilmeniz gerekiyor. Gerek iyi manevra yapabilmek için gerekse yükseklik ve genişlik kısıtlamalı yolları kullanmadan önce satın aldığınız veya kiraladığınız motokaravanın etrafında birkaç tur atmalı ve motokaravanın dışını iyi tanımalısınız. Ayrıca motokaravana ait bilgilendirme kitapçığından veya internet üzerinden motokaravanınızın tam ölçülerini de öğrenmelisiniz. Böylelikle tünel, köprü veya dağ yolu gibi genişlik veya yükseklik kısıtlamaları olan yollardan hangilerini kullanabileceğinizi, bir sorunla karşılaşmadan önce kestirebilirsiniz.

Motokaravanlar geniş hacmi sayesinde karavan ekipmanları ve karavan malzemeleri için saklama ve depolama alanları sunmaktadır. İçerisinde yer alan dolapları ve kimi modellerde dışarıda da yer alan bölmeleri ile ihtiyacınız olan tüm karavan ekipmanlarını ve karavan malzemelerini seyahatiniz boyunca motokaravanınızda taşıyabilir ve bunlardan faydalanabilirsiniz.

motokaravan yatak

Genellikle panelvan tipi araçların çeşitli modifikasyonlarla motokaravana dönüştürülmüş hali “camper karavan” olarak adlandırılmaktadır. Camper karavanlar, karavan fiyatları göz önüne alındığında hem ekonomik anlamda hem de motokaravan başlangıç seviyesi için ideal seçeneklerdir. Üretim aşamasında motokaravan olarak üretilen karavanlara kıyasla boyutları daha küçüktür. Bu sayede geniş ve uzun motokaravanlara uygun olmayan bölgelere de erişim sağlayabilirler. Özellikle doğanın gizemli derinliklerine seyahat etmeyi planlayan karavanseverler için camper karavanlar, off road karavan ihtiyacını kolaylıkla karşılayabilmektedir.

Motokaravanlar, sahip oldukları motor sayesinde ısıtma ve soğutma sistemleri de barındırabilmektedir. Bu sayede 4 mevsim seyahat ve tatil imkanı sunmaktadır. Ayrıca sahip oldukları elektrik sistemi ve sonradan eklenebilecek batarya ve güneş paneli sistemi ile de motokaravan içerisinde her türlü elektronik eşyanın çalışmasını olanaklı kılabilmektedir. Böylesi bir sistem, özellikle bol güneşli yaz aylarında motokaravan seyahatini daha ekonomik hale getirmektedir.

Tüm bunlar, seyahatinizin türüne ve planladığınız tatile göre motokaravan modelleri arasında bir seçim yapmanız gerektiği anlamına geliyor. Motokaravan modelleri hakkında bilgiye Motokaravan Modelleri‘nden ulaşabilirsiniz.

Karavan çeşitleri hakkında detaylı bilgiler sunduğumuz yazımızın ikinci bölümüne Çekme Karavan Hakkında Bilinmesi Gerekenler‘den ulaşabilirsiniz.

Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp
İpuçları

Diğer yazılara göz gezdirin.

Karavan Tuvalet Modelleri

Motokaravan ve çekme karavanların olmazsa olmazı karavan tuvaleti ve karavan tuvalet modelleri hakkında sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

karavan modelleri

Karavan Modelleri

Karavan modelleri hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen, karavan kiralamak veya karavan satın almak isteyen tüm karavanseverler için hazırladığımız bu rehberde sizlere karavan çeşitlerini ve karavan modellerini tanıtmak istiyoruz.

off road karavan modelleri

Off Road Karavan Modelleri

Karavanınızla ulaşamadığınız yerlere ulaşmak ve çadır kampından daha fazla konfora sahip olmak için ihtiyacınız olan şey; off road karavan.

motokaravan modelleri

Motokaravan Modelleri

Karavan hayalinizi hayata geçirmeden önce bu listeye mutlaka göz atın! Motokaravan modelleri hakkında daha fazla bilgi alın.

Leave a Comment

Size destek olabilmek için buradayız.