kiralık motokaravan
Motokaravan kirala; motokaravan kiralarken dikkat etmeniz gerekenleri sizler için derledik.

Karavan kiralama sektörü, geçtiğimiz yıllarda küçük bir sektörken tatil anlayışının değişmesi, karavanların daha erişilebilir hale gelmesi ve içinde bulunduğumuz pandemi dönemi gibi süreçlerle günden güne büyüyen bir sektör haline gelmiştir. Çok çeşitli karavan modellerinin sunduğu rahatlık, keyif ve huzur, geleneksel tatil anlayışına yeni bir boyut kazandırmış ve gerek ülkemizde gerekse dünya çapında karavan kiralamak ve tatil dönemlerini yeni bir deneyim ile geçirmek, yepyeni bir alternatif olarak karşımıza çıkmıştır.

Karavan Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler ile karavan türlerine dair genel bilgiler vermiştik. Daha detaylı bilgiler verebilmek adına, karavan çeşitleri ile ilgili bilgileri, Motokaravan Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Çekme Karavan Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler olarak iki bölüme ayırdık.

Öncelikle motokaravan kiralama kararınız için öncelikle sizleri tebrik ederiz. Sevdiklerinizle birlikte keyifli ve eğlenceli anılar biriktireceğinizden emin olabilirsiniz. Ancak seyahatinizin sorunsuz ve keyifli gerçekleşebilmesi için motokaravan kiralarken dikkat etmeniz gereken bir takım hususlar var.

İlk olarak bizce en önemli husus olan tuvalet konusundan başlayalım. Motokaravan içerisinde, sahibi veya kiraladığınız firmaya bağlı olarak farklı tuvalet çeşitleri bulunabilmektedir. Kısaca bilgi vermek gerekirse, temelde üç çeşit tuvalet bulunmaktadır ve her biri temizleme ve bakım açısından farklılık göstermektedir. Bunlar Porta Potti Taşınabilir Tuvalet, Kasetli Sabit Tuvalet ve Yat Tipi Tuvaletlerdir. Karavan tuvaleti ve çeşitleri ile ilgili daha detaylı bilgi almak için Karavan Tuvalet Modelleri‘ni inceleyebilirsiniz. Daha önce karavan kiralama deneyiminiz olsun veya olmasın, karavan kiraladığınız firma veya karavan sahibinden, tuvaletin çalışma ve temizliğine ilişkin bilgi almanızda fayda var. Bu nedenle kiralayacağınız karavanın içini gezerken tuvalete mutlaka dikkat edin.

karavan tuvaleti

Bunun yanında dikkat etmeniz gereken diğer bir husus ise kiralayacağınız karavanın içini gezmek, detaylarını ve özelliklerini incelemenizdir. Motokaravanın iç, mutfak ve yatak alanının, seyahate çıkacağınız kişi sayısına ve kullanımına uygun olup olmadığını mutlaka inceleyin. Dışarıdan büyük ve geniş hacimli görünen ancak dolap ve mekanizmalar nedeniyle iç alanı oldukça dar olan bir karavanla karşılaşabilirsiniz. Ayrıca dışarıdan küçük görünen ancak ergonomik iç tasarımı sayesinde geniş ve ferah bir iç alan sunan bir karavanla karşılaşabilirsiniz. İç alanın karavan malzemelerine ve karavan ekipmanlarına uygun alan ve bölmeler sunması ancak rahat ve konforunuzu engellememesi gerekmektedir. Bu nedenle mutlak suretle kiralayacağınız motokaravanın içini etraflıca bir gezip seyahatiniz boyunca hangi alanı ne şekilde değerlendireceğinizi gözünüzün önüne getirmeniz, iç alanı daha iyi tanımanıza ve yeterli olup olmadığına karar vermenize yardımcı olacaktır.

karavan mutfak

Motokaravanlar, binek araçlara göre daha geniş ve uzundur. Bu nedenle motokaravanı kullanacak kişinin, aracı iyice tanıması gerekmektedir. Tıpkı yeni bir araç kiralar gibi etrafında birkaç tur atarak motokaravanı tanıyın. Dış özellikleri, tasarıma ait girinti ve çıkıntıları, yakıt deposu ve boşaltma-doldurma bölmelerinin konumunu öğrenmek size zaman kazandıracağı gibi motokaravanı kullanırken daha emin hamleler yapmanızı sağlayacaktır.

Kiralayacağınız motokaravanın sınıfını ve ehliyet türünü mutlak suretle öğrenin. Daha önce bir motokaravan veya benzer bir aracı kullanma deneyiminiz olsa dahi kiraladığınız motokaravan sınıfına ait ehliyetiniz bulunmuyorsa başka alternatiflere yönelin. Trafik kontrollerinde, geçiş noktalarında veya arıza ve hatta kaza durumlarında, görevli polis memurları ve sigorta firmaları ehliyetinizi görmek isteyeceklerdir. Bu nedenle doğru ehliyete sahip olduğunuzdan emin olun. Hangi karavan için hangi sınıf ehliyete ihtiyacınız olduğunu Karavan Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler‘den öğrenebilirsiniz.

Mutfak alanı seyahatiniz boyunca yiyeceklerinizi saklayacağınız ve hazırlayacağınız yer olacak. Öncelikle mutfak alanında var olan karavan ekipmanlarını inceleyin. Ocak, buzdolabı gibi aletlerin çalıştığından emin olun. Bunun yanında hem çalıştığından hem de herhangi bir arızası bulunmadığından emin olmak için mutfak lavabosunu mutlak suretle inceleyin. Mutfak lavabosunun altında yer alan dolabı açarak herhangi bir su sızıntısı veya giriş ve gider borularında herhangi bir yıpranma veya aşınmanın söz konusu olup olmadığını inceleyin. Keyifli motokaravan seyahatiniz esnasında yaşamak isteyeceğiniz son şey sıhhi tesisat arızasıdır.

Motokaravanın iç alanı seyahatiniz boyunca en çok kullanacağınız alan olacak. Bu nedenle bu alanda yer alan koltuk, sandalye, masa gibi karavan ekipmanlarının arızasız ve düzgün çalıştığından emin olun. Özellikle alandan tasarruf için kullanılan açılır-kapanır masaların menteşeleri zaman içerisinde aşınabilmekte ve yeterli desteği sağlayamamaktadır. Bu nedenle seyahatiniz esnasında tatsız bir durumla karşılaşmamak adına tüm bu karavan ekipmanlarını kontrol etmeniz yararınıza olacaktır.

karavan tatili

Yol boyunca ekipman ve yanınızda getirdiğiniz elektronik aletler için kullanacağınız elektrik ciddi bir önem taşımaktadır. Elektrik ve elektrik tesisatından anlamıyor olsanız dahi karavan sahibinden veya kiraladığınız firmadan elektrik tesisatı ile ilgili bilgi isteyin. Motokaravan içerisinde yer alan elektrikli karavan ekipmanlarının çalıştığından, tüm elektrik prizlerinin çalışır durumda olduğundan emin olun. Yanınızda götüreceğiniz telefon şarj kablosu ile tüm prizleri test edebilirsiniz.

Son olarak karavanın yatak alanını iyice incelemenizde fayda var. Kullanacağınız yatağın temiz ve nem-rutubet görmemiş olduğundan emin olun. Yatağı bir köşesinden kaldırarak altına bakabilirsiniz. Yatak alanında yer alan ve düşme tehlikesi bulunan tüm karavan ekipmanlarının ve dekor, tablo gibi unsurların güvenli bir şekilde sabitlenip sabitlenmediğini kontrol edin. İsteyeceğiniz son şey, keyifli motokaravan seyahatiniz esnasında huzurlu bir uyku çekerken üzerinize bir şey düşmesidir.

Motokaravan kiralarken dikkat edilmesi gerekenler genel itibarı ile bunlardır. Bunlara ek olarak Karavan Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler‘den, karavan kiralama öncesinde dikkat etmeniz gereken diğer hususları öğrenebilirsiniz. Unutmayın, karavan modelleri arasından hangisini seçerseniz seçin, özgürlüğü sonuna kadar hissedeceğiniz ve asla geri dönmek istemeyeceğiniz bir seyahate çıkacaksınız. Seyahatiniz öncesinde, karşılaşabileceğiniz sorunları en aza indirgemek, sizlere ve sevdiklerinizle stressiz, dertsiz bir karavan seyahati sunacaktır.

Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp
İpuçları

Diğer yazılara göz gezdirin.

Karavan Tuvalet Modelleri

Motokaravan ve çekme karavanların olmazsa olmazı karavan tuvaleti ve karavan tuvalet modelleri hakkında sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

karavan modelleri

Karavan Modelleri

Karavan modelleri hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen, karavan kiralamak veya karavan satın almak isteyen tüm karavanseverler için hazırladığımız bu rehberde sizlere karavan çeşitlerini ve karavan modellerini tanıtmak istiyoruz.

off road karavan modelleri

Off Road Karavan Modelleri

Karavanınızla ulaşamadığınız yerlere ulaşmak ve çadır kampından daha fazla konfora sahip olmak için ihtiyacınız olan şey; off road karavan.

motokaravan modelleri

Motokaravan Modelleri

Karavan hayalinizi hayata geçirmeden önce bu listeye mutlaka göz atın! Motokaravan modelleri hakkında daha fazla bilgi alın.

Leave a Comment

Size destek olabilmek için buradayız.