motokaravan modelleri
Karavan hayalinizi hayata geçirmeden önce bu listeye mutlaka göz atın! Motokaravan modelleri hakkında daha fazla bilgi alın.

Değerli karavanseverlere daha detaylı bilgiler vermek amacıyla Karavan Modelleri başlığı altında üç yazıdan oluşan bir seri hazırladık. Bu yazımızda Motokaravan Modellerini ele alacağız. Bu seriye ait diğer yazılara Çekme Karavan Modelleri ve Off Road Karavan Modelleri‘nden ulaşabilirsiniz.

Genel olarak motokaravanlar, motoru bulunan ve bu sayede çekme amacıyla herhangi bir araca ihtiyaç duymayan karavanlardır. Çoğunlukla çekme karavan modellerine kıyasla daha geniş iç hacimleri bulunur. Geniş hacimleri sayesinde konforlu ve büyük iç alan sunan motokaravan modellerini temel olarak ikiye ayırabiliriz. Bunlar üretim aşamasında motokaravan olarak üretilen karavanlar ve panelvan, minibüs türü araçların dönüştürülmesi ile elde edilen camper karavanlardır.

Üretim aşamasında motokaravan olarak tasarlanan karavanlar, şasi ve iç yapıları sayesinde mutfak, tuvalet, banyo gibi olanakları ve imkanları içerisinde barındırabilmektedir. Sipariş usulü üretimi gerçekleştirilen bu motokaravanlar, üretim aşamasında sunulan opsiyonlar ile zenginleştirilebilirken sonradan yapılacak modifikasyon ve değişiklikler oldukça maliyetli ve zorlayıcı olabilmektedir. Bu nedenle motokaravan içerisinde sahip olmak istediğiniz olanaklar, ikinci el veya sahibinden karavan satın alırken kısıtlı olabilir. Bunun nedeni bu motokaravanların üretim aşamasında iç alanının belirli şekillerde tasarlanması ve üretici firmanın tercih ettiği materyallerle üretiminin gerçekleştirilmesidir.

 

motokaravan modelleri

 

Buna karşın camper karavan olarak adlandırılan ve panelvan, minibüs tipi araçların dönüştürülmesiyle elde edilen karavan modelleri, bu tür değişiklik ve modifikasyonlara daha uygundur. Camper karavanlar çoğunlukla ticari sınıf araçların iç alanlarının boşaltılarak yatak alanı, mutfak, banyo gibi olanakların yerleştirilmesi ile elde edilir. Karavanseverlerin çoğunlukla kendin yap projesi olarak gerçekleştirdiği camper karavanlar, günümüzde oldukça popüler hale gelmiştir. Bunun nedeni, diğer motokaravanlara kıyasla daha ekonomik olmalarıdır. Ayrıca belli bir tasarıma veya kalıba dayanmadığından dolayı iç alanında istediğiniz olanaklara sahip olabilmenizi sağlar. Ayrıca ülkemizde kullanılan panelvan, minibüs gibi ticari sınıf araçların çoğunlukla motor hacminin küçük olması, hem yakıt hem de vergi bakımından tasarruf sağlamaktadır. Ayrıca motokaravanlara kıyasla camper karavanlar daha az dikkat çektiğinden dolayı boondocking’e (otopark gibi alanlarda konaklama) daha uygundur. Bu gibi birçok nedenden dolayı karavanseverler, camper karavanı tercih etmektedir.

 

motokaravan modelleri

 

Motokaravan modelleri arasından tercihiniz hangisi olursa olsun, seyahat ve tatillerinizde birlikte kilometrelerce yol kat edeceğiniz yol arkadaşınız olacak. Bu nedenle yol arkadaşınızdan beklentilerinizi, size sunmasını dilediğiniz konfor ve rahatlığı iyice düşünmeli ve kararınızı bu şekilde vermelisiniz.

Bu serimizin ikinci yazısına Çekme Karavan Modelleri ‘nden, üçüncü yazıya ise Off Road Karavan Modelleri‘nden ulaşabilirsiniz.

 

Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp
İpuçları

Diğer yazılara göz gezdirin.

Karavan Tuvalet Modelleri

Motokaravan ve çekme karavanların olmazsa olmazı karavan tuvaleti ve karavan tuvalet modelleri hakkında sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

karavan modelleri

Karavan Modelleri

Karavan modelleri hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen, karavan kiralamak veya karavan satın almak isteyen tüm karavanseverler için hazırladığımız bu rehberde sizlere karavan çeşitlerini ve karavan modellerini tanıtmak istiyoruz.

off road karavan modelleri

Off Road Karavan Modelleri

Karavanınızla ulaşamadığınız yerlere ulaşmak ve çadır kampından daha fazla konfora sahip olmak için ihtiyacınız olan şey; off road karavan.

motokaravan modelleri

Motokaravan Modelleri

Karavan hayalinizi hayata geçirmeden önce bu listeye mutlaka göz atın! Motokaravan modelleri hakkında daha fazla bilgi alın.

Leave a Comment

Size destek olabilmek için buradayız.