off road karavan modelleri
Karavanınızla ulaşamadığınız yerlere ulaşmak ve çadır kampından daha fazla konfora sahip olmak için ihtiyacınız olan şey; off road karavan.

Değerli karavanseverlere daha detaylı bilgiler vermek amacıyla Karavan Modelleri başlığı altında üç yazıdan oluşan bir seri hazırladık. Bu yazımızda Off Road Karavan Modellerini ele alacağız. Bu seriye ait diğer yazılara Çekme Karavan Modelleri ve Motokaravan Modelleri‘nden ulaşabilirsiniz.

Doğanın keşfedilmemiş derinliklerine inmek, zorlu arazilerde ulaşılması güç ve pek az kimsenin deneyimleyebildiği yerlere gitmek. Bu tutkunun karavanda vücut bulmuş hali; off road karavan. Aracınızla veya karavanınızla ulaşamadığınız yerlere ulaşmak ve çadır kampının sunduğundan çok daha fazla konfor ile vakit geçirmek için ihtiyacınız olan off road karavan, birçok farklı modelle karşımıza çıkmaktadır.

off road karavan modelleri

Öncelikle off road çekme karavanlardan başlayalım. Bu karavanlar off road şartlarına dayanıklı materyaller ile üretilen, arazi lastikleri ve daha güçlü donanımlara sahip çekme karavanlardır. Genel kullanıma uygun çekme karavanlara kıyasla daha dayanıklıdır, iç alanları engebeli ve eğimli arazilerde yaşanabilecek sarsıntı, eğilme gibi durumlara karşı donatılmıştır. Bölme ve dolap kapakları, yatak, karavan ekipmanları ve karavan malzemeleri için ayrılan açıklık ve kabinler gibi açılır kapanır mekanizmalara sahip tüm donanımlar, daha sıkı ve sert kilit mekanizmaları ile donatılmıştır. Bunun amacı arazi şartlarında yaşanabilecek sarsıntı, eğilme, zıplama gibi durumlarda bu bölme ve kabinlerin veya kapaklarının açılarak içerilerinde bulunan eşyalarınızın, karavan malzemeleri veya karavan ekipmanlarının düşmesini, dökülmesini engellemektir. Özellikle paketli gıdalar, su gibi gıda malzemelerinin etrafa saçılması veya dökülmesi sorun yaratabilir. Ayrıca özel eşyalarınız, karavan ekipmanları veya karavan malzemeleri iç alanda hasara yol açabilir, su gibi sıvıların elektronik eşyalarınızla veya elektrik tesisatındaki girişlerle teması hem hasara hem de büyük sorunlara yol açabilir. Bu nedenle üretimde kullanılan materyaller ve mekanizmalar sert ve sağlam yapıdadır.

off road karavan modelleri

Off road motokaravanlar, genel kullanıma uygun motokaravanlardan hem biçim hem de yapı olarak farklılık göstermektedir. Üretim aşamasında off road karavan olarak üretilen karavanların dışında genellikle kamyon, kamyonet, arazi aracı gibi araçlar off road karavana dönüştürülmeye uygun araçlardır. Özellikle çok bilinen Unimog gibi keşif gezilerinde kullanılan araçlar bu amaçla tercih edilmektedir. Bunun dışında pikap veya 4×4 araçlar da off road karavana dönüştürülmek amacıyla kullanılmaktadır. Kasa veya arka kısımlarında bulunan alanlara yerleştirilen kabin sayesinde karavana dönüşen bu araçlar, hem arazi koşullarında rahat hareket kabiliyeti sunmakta hem de bir karavandan bekleyeceğiniz tüm özellikleri sizlere sunmaktadır. Bu tür off road karavan modellerinde kullanılan materyal ve bağlantılar da genel kullanıma uygun motokaravanlarda kullanılanlardan daha sert ve sağlamdır.

off road karavan modelleri

Off road karavan modellerinin kullanım amaçları esasında off road seyahatler olsa dahi çeşitli farklılıklar bulunmaktadır. Eğimi yüksek ve tırmanılması güç araziler için off road çekme karavanlar daha az tercih edilmektedir. Bunun nedeni off road çekme karavanınızın ağırlığının, aracınızın çekme kuvvetini düşürmesidir. Off road motokaravanlar ise yük kapasitesine uygun motor ve çekiş kuvvetine sahip olduklarından dolayı bu tür arazilerde daha rahat hareket kabiliyeti sunmaktadır.

Off Road Karavan modelleri arasından tercihiniz hangisi olursa olsun, seyahat ve tatillerinizde birlikte kilometrelerce yol kat edeceğiniz yol arkadaşınız olacak. Bu nedenle yol arkadaşınızdan beklentilerinizi, size sunmasını dilediğiniz konfor ve rahatlığı iyice düşünmeli ve kararınızı bu şekilde vermelisiniz.

Bu serimizin birinci yazısına Motokaravan Modelleri‘nden, ikinci yazıya ise Çekme Karavan Modelleri‘nden ulaşabilirsiniz.

Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp
İpuçları

Diğer yazılara göz gezdirin.

Karavan Tuvalet Modelleri

Motokaravan ve çekme karavanların olmazsa olmazı karavan tuvaleti ve karavan tuvalet modelleri hakkında sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

karavan modelleri

Karavan Modelleri

Karavan modelleri hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen, karavan kiralamak veya karavan satın almak isteyen tüm karavanseverler için hazırladığımız bu rehberde sizlere karavan çeşitlerini ve karavan modellerini tanıtmak istiyoruz.

off road karavan modelleri

Off Road Karavan Modelleri

Karavanınızla ulaşamadığınız yerlere ulaşmak ve çadır kampından daha fazla konfora sahip olmak için ihtiyacınız olan şey; off road karavan.

motokaravan modelleri

Motokaravan Modelleri

Karavan hayalinizi hayata geçirmeden önce bu listeye mutlaka göz atın! Motokaravan modelleri hakkında daha fazla bilgi alın.

Leave a Comment

Size destek olabilmek için buradayız.