Karavan kiralarken nelere dikkat etmeliyiz?

Karavan Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Karavan kiralarken nelere dikkat etmeliyiz? Karavan kiralarken dikkat etmeniz gereken tüm detayları sizler için derledik.

Huzurlu ve keyifli bir karavan seyahati, yorucu ve stresli iş ve şehir hayatından kaçış için mükemmel bir seçenektir. Ancak, özellikle daha önce karavan kiralama deneyiminiz olmadıysa ya da daha önce kiraladığınız karavanla ilgili bir takım sorunla karşılaştıysanız, karavan kiralarken dikkat edilmesi gereken noktalar sizin için bir rehber niteliğinde olacaktır. Karavan çeşitlerinden karavan ekipmanlarına, mevzuat ve yönetmeliklerden gerekli koşullara kadar tüm bilgiler başlık başlık incelenecektir. Karavan kiralarken dikkat edilmesi gerekenleri öğrendiğinizde sorunsuz ve keyifli bir karavan seyahatine hazır olacaksınız.

Karavan Türlerini Öğrenin

Karavan kiralamadan önce ilk yapılması gereken, seyahate çıkılacak olan karavan türünü belirlemektir. Bunun için, seyahatinizi nasıl gerçekleştireceğiniz ve sahip olduğunuz ehliyet sınıfı belirleyici unsurlardır. Temel olarak iki tür karavan bulunmaktadır. Motoru bulunmayan ve bir araç yardımı ile çekilen karavanlar “çekme karavan”, kendi motoru bulunan ve herhangi bir araca ihtiyaç duymayanlar ise “motokaravan” olarak adlandırılmaktadır. Bu karavan türleri de kendi içlerinde çeşitli sınıflara ayrılmaktadır.

İhtiyacınız Olan Karavan Türünü Belirleyin

Çekme karavan veya motokaravan arasındaki fark yalnızca birinin motoru olup diğerinin olmaması değildir. Çekme karavanlar, büyük ve geniş modelleri olsa da genel itibarı ile daha küçük hacimlidir. İki kişilik bir yatak ve küçük karavan ekipmanlarının sığabileceği bölmelere sahip küçük gözyaşı römorku gibi küçük boyutlu modellerin yanında beş tekerlekli olarak adlandırılan büyük modellere de sahiptir. Motokaravanlar ise sınıfına bağlı olarak otobüs büyüklüğünde dahi olabilmektedir. Günümüzde panelvan araçlar hem uygun maliyeti hem de sunduğu avantajlar sayesinde motokaravanlara dönüştürülebilmektedir. Camper adı verilen bu motokaravanlar oldukça yaygındır. Seyahat edeceğiniz kişi sayısı, yatak sayısı, seyahat türü gibi hususları göz önünde bulundurarak çekme karavan ve motokaravan arasında bir seçim yapmalısınız. Ayrıca karavanınız ile karayolları dışında arazilerde de seyahat edecekseniz off road karavan tercih etmeniz faydalı olacaktır.

Uygun Ehliyete Sahip Olup Olmadığınızı Belirleyin

Karavan kullanabilmek için hem sınıflarına hem de çeşitli özelliklerine göre farklı sınıflarda ehliyet gerekebilmektedir. Çekme karavanlar için 750 KG üzeri taşıma kapasitesine sahip bir karavan kullanabilmek için BE sınıfı ehliyete sahip olmanız gerekmektedir. 750 KG taşıma kapasitesinin altında bir çekme karavan kullanacaksanız, karavanı bağlayacağınız araç sınıfına ait ehliyetiniz yeterli olacaktır (örn. otomobile bağlamak için B sınıfı). Dolu ağırlığı 3500 KG altında olan motokaravanlar için de yalnızca B sınıfı ehliyetiniz yeterli olacaktır. 3500 KG’dan ağır olan motokaravanlar için ise C sınıfı ehliyete sahip olmanız gerekmektedir.

Karavan Malzemeleri ve Karavan Ekipmanları

Karavan kiralarken dikkat edilmesi gereken noktalardan bir diğeri de karavan malzemeleri ve karavan ekipmanlarının, kiralama ücretine dahil olup olmadığıdır. Karavan malzemeleri ve ekipmanları temel olarak mutfak gereçleri (tencere, tabak, bardak vb.), sandalye, masa, yastık gibi iç ve dış mekanda ihtiyaç duyacağınız eşyalardır. Hayalini kurduğunuz ormanda kahvaltı için hazırlık yaparken, mutfak dolaplarında karavan malzemeleri olmadığını farkettiğinizde her şey için çok geç olabilir. Bu nedenle karavan kiralarken, yukarıda sayılanlar gibi karavan malzemeleri ve karavan ekipmanlarının, kiraladığınız şahıs veya firma tarafından sağlanıp sağlanmadığını veya ekstra ücrete tabi olup olmadığını öğrenmelisiniz.

Planlama, Planlama, Planlama

Her keyifli seyahatin en önemli ve en zevkli kısmı şüphesiz planlamadır. Rota ve seyahat konusunda tecrübeniz az ise, özellikle ilk kez karavan ile seyahat edecekseniz önceden planlama yapmalısınız. Seyahatinizi kapsayan rota üzerindeki akaryakıt istasyonları, kamp alanları, park yerleri, pis su boşaltımı ve temiz su dolumu yapabileceğiniz yerler, acil durumlar için en yakın sağlık kuruluşları gibi önemli noktaları önceden belirlemelisiniz. Bunlara ek olarak yola çıktığınızda evde unuttuğunuzu fark ettiğiniz ya da seyahatiniz esnasında başına bir şey gelebilecek karavan ekipmanları ve karavan malzemelerini temin edebileceğiniz mağaza veya yerel dükkanları da önceden öğrenmenizde fayda var. Rotanızı, durak noktalarınızı ve seyahat sürenizi planladıktan ve ihtiyacınız olacak tüm önemli noktaları öğrendiğinizde sorunsuz ve keyifli bir seyahate hazır olacaksınız.

Karavanı İnceleyin

Karavan kiralamaya karar verdiniz, karavan fiyatlarını incelediniz, seyahatiniz için en doğru karavanı seçtiniz, seyahatinizi planladınız, kiralayacağınız karavan ile ilgili her şeyi öğrendiniz ve artık seyahate hazır hissediyorsunuz. Ancak kiralık karavanı teslim alıp kiralama sözleşmesini imzalamadan önce kiralayacağınız karavanı inceleyin. Son bakımı ne zaman yaptırılmış, lastik basıncı kaç olmalı, iç mekanda yer alan elektronik aygıtlar tam ve eksiksiz çalışıyor mu, karavan tuvaletinde herhangi bir sorun var mı, sözleşmede yer alan tüm karavan ekipmanları ve karavan malzemeleri mevcut mu? Tüm bu sorular ve yerinde yapılacak incelemeler, seyahate çıktığınızda huzur ve keyfinizi kaçıracak bir durumla karşılaşmamanız açısından önemlidir.

Karavan kiralarken dikkat edilmesi gerekenleri genel olarak bu başlıklar altında toplayabiliriz. Artık bir karavan kiralamaya ve keyifli bir seyahate çıkmaya hazırsınız. Unutmayın, karavan kiralamak ve bir seyahate çıkmak, yıl boyunca biriken stres ve yorgunluğunuzu atmak için hem keyifli hem de huzur dolu bir yoldur. Kendinize ayıracağınız bu değerli vaktin hiçbir anını sorun ve sıkıntılarla harcamamak için karavan kiralarken dikkat edilmesi gerekenlerin size iyi bir rehber olacağını umuyoruz.

Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp
İpuçları

Diğer yazılara göz gezdirin.

Karavan Tuvalet Modelleri

Motokaravan ve çekme karavanların olmazsa olmazı karavan tuvaleti ve karavan tuvalet modelleri hakkında sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

karavan modelleri

Karavan Modelleri

Karavan modelleri hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen, karavan kiralamak veya karavan satın almak isteyen tüm karavanseverler için hazırladığımız bu rehberde sizlere karavan çeşitlerini ve karavan modellerini tanıtmak istiyoruz.

off road karavan modelleri

Off Road Karavan Modelleri

Karavanınızla ulaşamadığınız yerlere ulaşmak ve çadır kampından daha fazla konfora sahip olmak için ihtiyacınız olan şey; off road karavan.

motokaravan modelleri

Motokaravan Modelleri

Karavan hayalinizi hayata geçirmeden önce bu listeye mutlaka göz atın! Motokaravan modelleri hakkında daha fazla bilgi alın.

Leave a Comment

Size destek olabilmek için buradayız.